Vastuse võtmine oma elu eest

Rahulik meel (820 × 312 px)
Blogi

Vastuse võtmine oma elu eest

Kui inimesele öelda, et Sa vastutad ise oma tulemuste eest, ei pruugi ta sellega nõustuda. Et mis mõttes, minu võimuses ei ole oma ülemust ega valitsust ega töökaaslast muuta! Täiesti inimlik reaktsioon. Me ei saa muuta inimesi enda ümber, küll aga saame muuta enda hoiakuid nendesse.

Igaüks on tulnud oma lapsepõlvest, mis on kujundanud teda selliseks nagu ta on, st on kujundanud tema oskusi ja harjumusis, sh seda, mida ta harjumuspäraselt armastab süüa, kui aktiivne ta ühiskonnas on ja ka seda – milline on tema domineeriv mõtlemise harjumus ja hoiak elusse tervikuna. Inimene on lubanud pidevalt välistel asjaoludel end kujundada ja ka – mõjutada. Ja see kestab seni, kuni äkki taipad, ma olen õnnetu. Kõik on ehk isegi hästi, aga rahuolematuse tunne on endas nii suur, et tekitab ebamugavust ja sunnib leidma uusi vaatenurki. Sa teadvustad, et tegelikult on vastutuse võtmine oma elu eest Sinu kätes.

Vastutuse võtmine oma elu eest saab alguse väikestest märkamistest. Alusta näiteks sellest, et hakkad igapäevastes situatsioonides märkama olukordi, kus Sa tahaksid vastutuse veeretada kellelegi teisele. Näiteks: sõber murrab lubadust, ega ole kokkulepitud ajaks õiges kohas ja kontaktivõtule ei reageeri. Sa hakkad tundma end ebamugavalt, Sinus on teadmatus. Hakkad tundma pettumuse tunnet, tahaksid teist milleski süüdistada. Tunne tuleneb meie minevikogemusest. Tegelikult on Sul on sellises olukorras valikukoht. Selle asemel, et süüdistada, märka seda tunnet ja akspteeri seda. See lihtsalt on nii. Järelikult oli tal mõjuv põhjus mitte tulla või helistada. Ma saan selle kohtumise arvelt vaba aega, et teha midagi muud meelepärast. Joogaõpetaja Katrin Kivi ütleb selle kohta tabavalt: “Lõdvestu hetkesse. Kuna võtad maha polaarusmomendi, siis Sa ei reageeri olukorrale üle.” Ja nii ta on. Saad võtta vastutuse enda tunnete eest.

Sõnad ja laused võivad olla ühesed, meie kogemused nende taga on aga erinevad. Tajume ütlusi erinevalt. Ka teema vastutuse võtmine oma elu eest puudutab igaühte erinevalt. Tegelikult on vastutuse võtmise olemus lihtne – aktsepteerida seda, mis on. Minevik ei määra meid enam tänases päevas. Selle teadmisega kaasneb vabadus luua, elada, muuta oma elu õnnelikumaks. Seda on aga keeruline teha, kui kõik meie ümber muutub ja elu lükkab meid erinevatesse stressi võimendavatesse ebamugavatesse olukordadesse. Inimesed on oma vanades mustrites nii kinni, et kergelt kiputakse süüdistama teisi enda ümber. Ka oma tulemuste üle, mida elus saadakse, olgu selleks suhted, sissetulekud, äriedu või tervis.

SA ISE VASTUTAD OMA ELU EEST. Sa ise vastutad selle eest, kuidas Sa võtad iga tunnet, mida koged. Vastutuse võtmine tähendab, enda emotsioonide ja tunnete kontrollimist, mitte väliste asjaolude kontrollimist. Kui tunned end ebamugavalt, on see Sinu arenguvõimaluse koht.


Jaga enda mõtteid

Soovin inspiratsiooni,
liitun uudiskirjaga

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.