Kes on edukas inimene?

Kui küsiksin Sinult küsimuse – Kas Sa oled edukas? – mida vastaksid? Kas tunned end edukana? Kuidas Sa enda jaoks edu üldse defineerid?

Inimesed tõlgendavad edukaks olemist sageli väliste hinnangute andmise kaudu, mõõdavad materiaalsete saavutustega.  Eesti ühiskond seostab edu sõnaveeb.ee allikale tuginedes järgmiselt:

1. olukorrana, kui miski õnnestub, hästi läheb või edeneb ja sellega kaasneb menu, tunnustus, populaarsus, võit
2. parem-olekuna kellegagi või millegagi võrreldes

Esimese tõlgenduse juures on õnneks ka 1.1 laiendusena märksõnad edenemine, edasiminek, progress. Minu mentori Bob Broctori jaoks oligi edu definitsiooniks igapäevane areng ja paranevad tulemused selles, mida ta armastas teha. Kandev märksõna edu defineerimisel tema jaoks oli – areng, iga päevaga paremaks saamine milleski.

Edu on oma olemuselt suhteline mõiste. Iga inimene saab ja peabki ise määratlema enda EDUKUSE definitsiooni.

Materiaalne edu, ka tuntus ja tunnustus meeldivad arvatavasti igale inimesele, kuid samas ei pruugi need parameetrid  tagada sisemist rahulolu- ega õnnetunnet. Rahulolematus jääb kestma…. Kas tuleb tuttav ette? Oled Sa mõelnud, miks see nii on? Millest on ajendatud Sinu sisemine rahulolematus või tunne, et peaksid ise ja ka meeskond peaks tegema kordades enam? Ehk oleks aeg üle vaadata, kirja panna, mis on Sinu ja Su meeskonna jaoks kõige olulisemad väärtused?  Mida soovid elult Sina ning kas märksõnad ühtivad ka tiimi omadega? Millise valdkonna edu on Sinu jaoks kõige tähtsam?

Kas selleks on

  1. Tööalane edu, millega kaasneb suur töötasu, äri- või tööalane tunnustus. Olla oma valdkonna tippjuht, tuntud eestkõneleja.
  2. Isikliku arengu edu ehk kasv inimesena ja vaimne kasv. Edu seisund, kus tunned end rahulolevana ja õnnelikuna, hoolimata sellest, kui palju on Sul hetkel pangakontol materiaalseid võimalusi või kogetud töist tunnustust.
  3. Suhete edu ehk eduelamuse annavad soojad suhted laste, kaasa, õdede-vendade, vanemate, sõprade ja partneritega. Head suhted tekitavad tunde, et elu on elamist väärt. Kui see on inimese teadlik valik, siis on see suurepärane. Teistel pole mingit põhjust kommenteerida, mida nemad olukorrast arvavad. Sageli kohtame aga peredünaamikat, kus elatakse justkui teise inimese unistuste täitumise nimel. Surutakse maha enda soove ja tundeid, mis väljendub tavaliselt tervisega seotud muredena või sisemise rahulolematusena, mis triivib ühel hetkel plahvatava konflikti suunas.

Justkui kõik tundub olevat Sinu jaoks edu defineerimisel oluline? Igati normaalne! Mida Sa aga selle nimel teed, et nn tabureti kolm jalga stabiilselt kannaksid? Mõtle, vaata, kaardista ja tegutse tasakaalu leidmise suunas.

Pea meeles, et igaühel meist on õigus määratleda iseenda EDUKUSE definitsioon. See ei tohiks kindlasti olla võrdlus kellegagi või millegagi, mingite keskmiste parameetrite või ühiskondlike standarditega. Edukuse definitsioon võiks peegeldada Sinu enda unistusi, väärtusi ja eesmärke. Edukus, nii nagu õnnetunne, ei ole tohiks olla lõppeesmärk (olen edukas siis, kui…), vaid teekond selleni. Teekond, mis arvatavasti hõlmab nii materiaalset kui vaimset rikkust, kuid mille ülim eesmärk on eelkõige igaühe sisemine rahuolu- ja õnnetunne. Tähenduse loomine iseenda elule.

Kui tunned, et pakuks väärtust ka teistele, siis jaga palun!

Iga päev loeb! Alusta juba täna

Sa oled iseenda õnne ja edu looja!

Sina ütle, mida soovid ja viime selle koos ellu!
Broneeri aeg kalendris 30-min vestluseks (tasuta) ja oled ühe sammu võrra oma eesmärgile lähemal.