Kuidas edasilükkamisest jagu saada

Igaüks viivitab aeg-ajalt asjade tegemisega. Mis seda põhjustab?

Merriam-Webster sõnaraamatu definitsioon edasilükkamisele on “kõrvale asetama tahtlikult või harjumuslikult.” Mõne psühholoogi andmetel on see “lünk kavatsuse ja tegevuse vahel.”

Vahet tegelikult pole, kuidas seda tõlgendada, sest edasilükkamine takistab õnnestumist. See on üks suuremaid põhjusi, miks on väga palju meeleheitel ja pettunud inimesi. Neil on kombeks asju võimalikult kaua edasi lükata, eriti olulisi otsuseid, mis on olulised tema tuleviku jaoks. See lisab aga veel täiendavaid pingeid.

Vahel on edasilükkamisest ka kasu. MINGI JUHUSE LÄBI. Näiteks selgub, et midagi polegi vaja teha, või mitte päris niimoodi nagu algselt oli plaanis. Igal juhul on juhusele ootama jäämine, et äkki ei lähegi seda vaja, päris hull strateegia edukaks saamiseks.

Kuidas siis edasilükkamisest jagu saada? Kõige olulisem on endale teadvustada, et Sul on harjumus asjade tegemist edasi lükata. On erinevaid edasilükkamise tunnuseid, kuid 7 enamlevinumat neist on:

1. Jääd alati üks-kaks päeva asjade tegemisega hiljaks või läheb isegi pikemalt aega.

2. Teed esimeses järjekorras asju, mis on vähem tähtsad. Arvatavasti sel põhjusel, et neid on lihtsam teha. 

3. Sind on lihtne kallutada ülesande täitmiselt kõrvale. Lähed kohvi jooma, ülemus annab muu ülesande jne.

4. Sa imetled kirglikke töötegijaid. Soovid olla samasugune, kuid Sinus istub uskumus, et Sa pole selleks võimeline.

5. Ootad töö tegemiseks õiget hetke ja meeleolu. Leiad vabandusi, et Sul pole hetkel inspiratsiooni või õiget meeleolu, et tööga tegelda.

6. Vaimustud kergesti, kuid ei vii siis tegevust lõpuni. Sa näed pidevalt igasugu projekte ning tundub, et neid on lihtne edukalt ellu viia. Kui selgub, et polegi nii lihtne, siis vaimustus kipub kaduma.  Mõte projekt lõpetada tundub nii raske ja stressirohke nii, et hakkad otsima kedagi teist, kes selle võiks ära teha.

7. Sa väidad, et töötad tõhusaimalt siis kui tähtaeg on kukil.  Sulle meeldib adrenaliin, mida sellest olukorrast saad, kui Sind nö vastu seina surutakse, kas tähtaja või ülemuse poolt

Mis siis ikkagi põhjustab edasilükkamist? 

Mõned võimalikud põhjused:

• Sulle tundub nagu peaksid veel midagi enne seda teadma
• Enesekindluse puudumine
• Sa ei ole võimeline enne edasi liikuma, kui oled välja mõelnud tervikliku süsteemi
• Perfektsionism ja hirm ebaõnnestuda
• Liiga palju asju on korraga käsil
• Leiad, et ülesanne on igav või ebameeldiv

Tegele edasilükkamisest jagu saamisega!  Edasilükkamine seisneb tavaliselt ebameeldiva, kuid tõenäoliselt kriitilisema ülesande ignoreerimises. Kuid sellele impulsile järele andes, tunned hiljem süütunnet või häbi. Pikemas perspektiivis see tunne võimendub ning muudab Sind vähem produktiivseks. Edasilükkamine on harjumus. Ja ainus viis halvast harjumusest vabanemiseks on selle asendamine hea harjumusega.

Siin on 5 soovitust, mida saate kasutada viivitusest ülesaamiseks. Soovitan kasutada neist võimalikult paljusid, et anda endale parimad võimalused õnnestumiseks:

  1. Pühendu olulisematele ülesannetele. Fookus tegemisele, mitte tegemise vältimisele. Kirjuta paberile iga päeva jaoks kõige olulisem ülesanne ja mis ajaks saab see tehtud.
  2. Sõnasta ümber oma sisemonoloog. Sõnasta „mul on vaja teha“ ja „pean tegema“ ümber „ma valin teha“. Esimesed kaks fraasi viitavad sellele, et Sul pole valikut, mis nõrgestavad Sind ja vähendavad motivatsiooni keskenduda esmajärjekorras olulistele ülesannetele. Ma valin teha väljend aga annab energiat ja haarad oma elu üle kontrolli.
  3. Vii segajate hulk miinimumini. Lülita välja sotsiaalmeedia, vaata vähem televiisorit jne. 
  4. Tee ülesanne tunnetuslikult väiksemaks.  Jaga suur ülesanne väikesteks vaheülesanneteks, näiteks nädala ja päeva kaupa.
  5. Suuna fookus pikaaegsele kasule. Kui Sa lükkad tegevust edasi, sest leiad töö olevat ebameeldiva, mõtiskle, kas selle ära tegemine pikemas perspektiivis toob ehk rohkem kasu. Niisamuti kui mõtle, mis juhtub siis, kui Sa ülesannet ära ei tee. Kui leiad vastused, saad arvatavasti ka edasilükkamisest jagu. LIHTSALT TEE OTSUS edasilükkamisest loobuda. 

Tee algust juba täna.

Kui tunned, et pakuks väärtust ka teistele, siis jaga palun!

Iga päev loeb! Alusta juba täna

Sa oled iseenda õnne ja edu looja!

Sina ütle, mida soovid ja viime selle koos ellu!
Broneeri aeg kalendris 30-min vestluseks (tasuta) ja oled ühe sammu võrra oma eesmärgile lähemal.