7 sammu hirmuvaba eluni
Selleks, et saada lahti hirmudest, tuleks kõige pealt aru saada, mis on HIRM oma olemuselt, mis tüüpi hirmud inimest parasjagu valdavad ning kuidas hirm tekib.
HIRM ON VAIMNE SEISUND, mis tekib pidevate negatiivsete mõtete kordamise teel. Selleks on kaks moodust:
kas pead iseendaga pidevalt negatiivset dialoogi või teevad seda teised Sinu eest. Kuuled arvamusi, mis panevad Sindki enda teadmistes ja soovides kahtlema, hakkad otsima oma hirmudele kinnitust meediast jne.
Inimene on vaimne oled ja talle on antud kõrgeimad võimed. Võimed, mida ühelgi teisel liigil planeedil Maa pole. KUJUTLUSVÕIME on neist üks. Kujutlusvõimet kasutavad kõik inimesed. Küsimus on, kuidas nad seda kasutavad? Sportlased kasutavad seda soovitud tulemuse visualiseerimiseks. Inimesed aga kipuvad enamasti kujutlusvõimet kasutama kurjasti – negatiivse võimendamiseks.
Kujutlusvõime poolt on loodud 6 peamist hirmu. Esinemissageduse järgi on nendeks
1. VAESUSEHIRM
2. KRIITIKAHIRM
3. HIRM TERVISE PÄRAST
4. ARMASTUSE KAOTAMISE HIRM 5. VANADUSEHIRM
6. SURMAHIRM
NR 1 samm hirmuvaba elu suunas on MÕISTA, et SINA ISE oled oma MÕTETE peremees! Milliseid mõtteid Sa valid mõelda või millist infot tarbid. Sul ei ole võimalik samaaegselt MURETSEDA ja olla RAHULIK. Kumma valid? Otsusta! Miks on vaja otsustada? Lühike vastus – TUNNE LOOB! Kui valid häid mõtteid, tekib hea TUNNE. Kas pole? Olemine muutub rahulikuks. Rahulikus olekus oled sa aga võimeline keskenduma TEGEVUSTE väljamõtlemisele, mis aitavad Sul olukordadele LAHENDUSI leida. Keskendud positiivsele, on võimalus, et head asjad hakkavad juhtuma, reaalne.
Kui keskendud HIRMUDELE, siis missugune TUNNE tekib? Ärevus hakkab vaikselt pead tõstma. Võimenduvad kõik enne nimetatud hirmud. Hakkad endas kahtlema, kas ma ikka saad hakkama. Kahtled nii tugevasti, et ei julge teha otsuseid. Edasilükkamine süvendab rahutust ja stress muudkui kasvab. Tulemuseks on depressioon. Jõuetuse tunne. Kõik see ärevus, mis Sinus koguneb, teeb Su lõpuks haigeks.
NR 2 TUNNE HIRM ÄRA JA LASE TA VABAKS! Tuleta endale meelde, et Sul vähemalt 10 põhjust, mille üle juba täna olla TÄNULIK ja RÕÕMUS. Alates sellest, et elad, Su ümber on lähedased või telefonikõne kaugusel on keegi, kellele saad oma tundmisi jagada, abi küsida.Praegu on ühiskonnas keerulised ajad. Inimestes võimenduvad erinevad hirmud minevikust ja olevikust. Kujutlusvõime töötab vales suunas täispööretel. Inimesel tekib tunne, et kõik teised on antud olukorra põhjustanud. Tegelikult toob praegune olukord pinnale juba varem inimeses olnud hirmud ja mured.
NR 3 MÄRKA VÕIMALUSI! Sa kas keskendud PROBLEEMILE (muretsed edasi) või LAHENDUSTELE. Sa ei saa keskenduda mõlemale. Võta iga päev hetk, et mõtiskleda ja pane kindlasti ka kirja, mis on need tegevused, mida sooviksid teha või kunagi armastasid. Kui oled hetkel töötu, kasuta aega ja võimalusi, et saada näiteks ümberõpet. Enamusel on kodus tänapäeval internet ja facebooki konto. Sihipäratu surfamise asemel PANE POSTITUS OMA KONTOLE – otsin tööd, oskan seda ja soovin seda. Kui on mõni ettevõte, mida oled fännanud, võta nendega ühendust, saada oma CV. Kui Sa ei küsi abi, siis ei osata seda ka pakkuda.
NR 4 VÕIMENDA VAID HEAD! Igas inimeses ja olukorras. Võta pliiats ja paber ning pane kirja, mis ühes päevas on olnud positiivsed asjad. Keskendu heale ja näed, kuidas peab paika kõnekäänd – MIDA OTSID, SEDA LEIAD! Pane end proovile facebookis e-tervituse saatmisega sõpradele või lühijutuga, mis parasjagu Su elus tundub. Võid inspireerida oma lähedasi sedasama tegema. Kõik on teinud midagi, mida on kardetud teha, kuid mis ära tehes on üks tähistamistväärt sündmus – oled saanud juurde enesekindlust. Pole vahet, mis teised arvavad. Sõbra seinal on ikka sõbra arvamused ja neid kommenteerida, kui arvad teisiti, pole vaja. Parem helista sõbrale ja küsi, miks ta nii arvab.
NR 5 LOE 5-4-3-2-1 igas olukorras, kus emotsioonid tahavad kõigi rollide ja kohustuste vahel pead tõsta. Võta aeg maha, tee paus, kallista lähedasi või vabanda kolleegi ees, kui oled väsimusseisundis ägestunud. Tuleta endale meelde, et tuleb olla hoopis tänulik, et on kelle peale ägestuda. Kas pole nii?
NR 6 ÕPI ISEENNAST paremini tundma! Mida täpsemalt Sa tead, mida Sina soovid teha, seda suurem on tõenäosus, et Sinu teekonda toetavad juhtumised Sinu ellu hakkavad ka jõudma. Ruttame päev läbi automaatpiloodil rutiinete tegevustega. Kas see on aga see, mida soovime teha? Mida tegelikult tahaksime? Võta päevas 15 minutitki, et mõtiskleda, mida tahaksid ära teha, näiteks sel nädalal! Üks samm korraga. Läbi tegevuse tekib eduelamuse tunne, ning lähed järgmist tegevust tegema juba enesekindlamalt.
NR 7 VÄÄRTUSTA OMA AEGA! Tee päevaplaan, kuid ole enda ja lähedaste vastu leebe, kui päris kõik ei saanud tehtud. Tarbi ebatervislikku mõistlikult. Nii süüa, juua kui ka erinevaid infokanaleid. Pigem võta aega, et oma elu ja mõtted paika saada!