Enesehävituslik mõtlemine

Kas Sa oled destruktiivne mõtleja ehk pisendad ja vähendad igapäevaselt iseennast, selle asemel, et end innustada? Kas teadsid, et ainult Sina saad valida, MIDA SA MÕTLED, MILLISE MÕTTE OMAKS VÕTAD? Kas oled teadlik, et MÕTTED LOOVAD?

Kui soovid ennast analüüsida, et hinnata, millist mõtteviisi kipud eelistama, siis soovitan seda teha läbi Dr David Burnsi destruktiivse mõtlemise märksõnade. Dr David Burns on Ameerika psühhiaater ja Stanfordi ülikooli meditsiinikooli psühhiaatria ja käitumisteaduste osakonna emeriitprofessor, paljude menukate eneseabi raamatute autor.

Ennasthävituslik on mõtlemine, mida iseloomustavad järgmised tunnused:

  • Kõik või mitte midagi mõtlemine ehk teisisisõnu must-valgena maailma nägemine. Kui ei saavutata perfektset tulemust, mida soovitakse, nähakse end läbikukkujana. Kui nii pidevalt mõelda, siis õnnestumise võimalus ajas väheneb – Sa ei usu endasse! Vaja on leida igas olukorras positiivne aspekt. Ja iga õnnestumiste korral julgelt endale öelda – JESS, MA OLEN VÕIMELINE. Enda saavutuste üle tuleb rõõmu tunda ja neid ka teistega jagada. Olen enam kui kindel, et on kümneid, kui mitte sadu ja tuhandeid inimesi, keda Sa oma tegevustega iga päev inspireerid. Elus ON rohkem värve kui must ja valge 🙂
  • Liigne üldistamine –kui juhtus mingi aps või mingi tulemus polnud ootuspärane, kiputakse seda üldistama stiilis – ee on kogu aeg nii, mul üldse ei vea jne. Tegelikult see nii EI OLE! Burnsi sõnul on inimesele omane mentaalne filtreerimine ehk positiivset vähendatakse ja ebamõistlikult palju tähelepanu saab mingi väike negatiivne aspekt. Tegelikult on Sul vaja suunata enda tähelepanu positiivse võimendamisele. Sama kehtib meeskonna puhul liidri rollis olles. Asjade või olukordade ebaproportsionaalselt suureks puhumine või vastupidi, vähetähtsustamine (et, mis nüüd mina ja minu arvamus siin loeavd) ei toeta Sind kuidagi. Ole iseenda kõige suurem sõber ja saa endaga suurepäraselt läbi.
  • Burns juhib tähelepanu ka sellele, et enesehävituslikku mõtteviisi iseloomustab ka järelduste tegemisega kiirustamine. Eeldtakse, et teised arvavad eksimuse korral halvasti. Tegelikult see nii ei ole. Igaühel on oma nö väljakutsetega piisavalt tegemist, et Sinu peale mitte mõelda. Sisenda endale, et kõik on hästi (on ka!) ja lase enesehaletsusest lahti! Kasuta enda kujutlusvõimet enda loomiseks, visualiseeri seda, mida ihkad. Tõsta enda kompetentse ja pane end uuesti proovile! Sa õnnestud, kui oma eesmärgi nimel tegutsed!
  • Destruktiivset mõtteviisi puhul on väga levinud süüdistamine. Kas Sinul on kalduvus süüdistada end asjades, mille üle Sul tegelikult täielikku kontrolli pole ja / või kipud süüdistama hoopis teisi. Näiteks selles, et Sinu panust ei hinnata piisavalt? Soovitan vähem eeldada, end süüdlasena tunda või üldse süüdlasi otsida. Aja oma asja, anna endale ja ka teistele nende eksimused andeks ja liigu edasi. Heida iga päev magama tänutundes ja oota homselt parimat ning tee sedasama siis, kui hommikul peeglist endale “Tere!” ütled. Ning – tõhusaks arenguks vabane edasilükkamise harjumusest.

 

Kui tunned, et pakuks väärtust ka teistele, siis jaga palun!

Iga päev loeb! Alusta juba täna

Sa oled iseenda õnne ja edu looja!

Sina ütle, mida soovid ja viime selle koos ellu!
Broneeri aeg kalendris 30-min vestluseks (tasuta) ja oled ühe sammu võrra oma eesmärgile lähemal.