Hirm edukaks saamise ees

Tundub justkui, et üks mõttetu hirm, et oot-mida – kes ei tahaks olla edukas? Nii uskumatu, kui see ka ei näi, on hirm edu ees täiesti reaalne hirm, millest sageli ei olda ise teadlikki. Samas on just see hirm üsna tihti piduriks, mis ei lase Sul oma kogu potentsiaali avada ning rakendada.

Esimesena defineeris hirmu edu ees psühholoog Matina Horner 1970.-ndate aastate alguses. Kuigi tema uurimus keskendus naistele, on enamus psühholooge tänasel päeval veendunud, et teema puudutab ühtmoodi nii naisi kui mehi. Ka meie kogemus coachingusse pöördunud inimeste puhul on sama.

Mida kujutab endast edu hirm?

Enamasti on hirm edu ees alateadlik, mis kõige sagedamini väljendub ratsionaalsetes põhjendustest, miks midagi ei peaks tegema või mingist võimalusest haarama. Edasilükkamine ja suur valmisolek kompromisse leida on ühed olulisemad indikaatorid, mis viitavad eduhirmu olemasolule. Kui Sa kipud venitama oluliste tööde või tegevuste alustamisega, mis oma olemuselt on VÄGA olulised, tihti ka mitte väga keerulised, kuid Sa mingil põhjusel lükkad nende ärategemist või uue harjumuse loomist edasi, võib Sul olla hirm edu ees. Kolmas oluline tunnus on enda saboteerimine, see tähendab, et sisendad endale, et Sa pole piisavalt hea selleks, et seda eesmärki täita, Sa pole üldse edu ära teenininud jne. Kui nii pidevalt kahtled, võidki hakata tundma, et praeguses mugavutsoonis olemine ja samade tulemuste saamine on oma olemuselt hea. On vähemalt stabiilne. Tegelikult on iga inimene sündinud siia maailma, et kasvada ja areneda. Stabiilsus on alati näiline. Kui püsid paigal ja väidad endale, et praegune on hea, oled suure tõenäosusega, sõna otseses mõttes, kahanemise teel.

Hirmu põhjuseid on mitmeid, kuid suurim neist on kriitikahirm, et kui ei suuda hoida seda head taset hoida, siis mis teised ütlevad. Peljatakse isegi seda, mida lähedased edukuse puhul ütlevad. Kas nad tunnevad rõõmu.

KUIDAS ON VÕIMALIK HIRMUST ÜLE SAADA?

Kui tundsid end selles loos ära ja soovid saavutada edu, teha läbimurret oma valitud valdkonnas, siis on vaja lihtsalt liikuda tegevusse. Väga paljudel juhtudel on oma eesmärkide suunas liikujad pärast alutamist nentinud, et kui juba soovitud suunas esimene samm sai tehtud ja asjad hakkasid laabuma, tabasid nad end süütundelt – MIKS MA SEDA JUBA AMMU EI VÕINUD TEHA!

Kõige esimene samm on eduhirmu seljatamiseks on hirmu olemasolu teadvustamine. Mõned küsimused, mis ehk Sind selles aidata saavad:

  • Kas muretsed sellepärast, et kui saavutad edu või teenid märkmisväärselt enam kui teised lähikondlased, mida nad võivad Sinust arvata? Mida Sa ise endast arvad? Oled rõõmus ja enesekindel või hoopis – ebakindel?
  • Miks Sulle tundub, et Sa pole edu ja kordaminekuid ära teeninud? Mis või kelle poolt öeldud ütlemised, on need, mis võivad olla nii juurdunud Sinu alateadvuses, et panevad Sind endas kahtlema?
  • Kas Sa oled valmis lahti laskma Sind saboteerivatest mõtetest, tegevustest, harjumustest ehk kokkuvõtvalt minevikutaagast ja samm-sammult kujundama endale tuleviku, mis on täis küllust ja kordaminekuid, sest Sa tõepoolest OLED VÕIMELINE IGA OMA UNISTUSE ellu viima, kui Sa seda siiralt SOOVID. Kui oled valmis olema järjepidev ja sihikindel, julged küsida abi neilt, kes Sind inspireerivad ja liikuma täiskäigul oma eesmärkide suunas?
  • Kas see, mida Sa saavutada soovin, ON IKKA Sinu suurim eesmärk? Kui ma oma eesmärgi saavutan, kuidas ma võiksin ennast tunda? Kas olen õnnelik ALLES siis, kui oma eesmärgi saavutan või tegelikult on minu eesmärk suurem kui see üks vahesamm ja ma naudin kogu teekonda tervikuna – arengut ja kasvu.

Soovides paremaid tulemusi, on vaja teistsuguseid tegevusi ehk üle vaadata oma igapäevased harjumused. Iga uue harjumuse loomine nõuab OTSUST ja on alguses väga ebamugav. Näiteks, kui inimene teab, et soovib paremat tervist ja välimust teab ta, et peaks rohkem liikuma ja korrigeerima oma toidusedelit, kuid see on – ebamugav… Kui inimene 100% teab, et ta peaks töökohta vahetama, sest õhustik ettevõttes ei toeta tema kui inimese arengut,  tundub mõte uue töökoha leidmisest ja teadmatusse sukeldumisest – … hirmutav.
Kui aga tead, et muutus on vajalik, siis harjuta end selle mõttega, usu endasse, et leiad uue silmi särava valdkonna, tee otsus liikuda õnnelikuma elu suunas ja asu teele – üks harjumus, üks mõte korraga.


Kui tunned, et pakuks väärtust ka teistele, siis jaga palun!

Iga päev loeb! Alusta juba täna

Sa oled iseenda õnne ja edu looja!

Sina ütle, mida soovid ja viime selle koos ellu!
Broneeri aeg kalendris 30-min vestluseks (tasuta) ja oled ühe sammu võrra oma eesmärgile lähemal.