Kõikvõimas paradigma

Karmo Kivi Coaching_paradigma
Blogi

Kõikvõimas paradigma

Kas Sa teadsid, et 90% inimestest saab, vaatamata nende pingutustele, aastast-aastasse samu tulemusi? Isegi siis, kui neil õnnestub sissetulekuid kasvatada, on kasv nii väike, et ei paranda olulisel määral inimese elustiili. Miks ei saavutata, vaatamata raskele töörabamiisele, suuremat läbimurret? Mis on takistuseks?

Lühike vastus on – meie paradgima. Meie nö vaimne programm, mis asetseb sügaval meie alateadvuses ja kontrollib meie harjumuslikku käitumist. Ja enamus meie käitumisest on harjumuslik. Paradigmal on uskumatult suur mõju meie elu erinevatele aspektidele.

Paradigma kontrollib,

 • kuidas me maailma tajume
 • kuidas veedame oma aega
 • kui loovad, efektiivsed ja produktiivsed me oleme
 • meie loogikat 
 • meie võimet kasvatada sissetulekuid

Me oleme justkui oma mullis, millest soovime ja püüame välja rabeleda, kuid – see ei õnnestu. Ja see polegi võimalik ENNE, kui asud teadlikult muutma oma käitumist, st mõttemustreid. Meile pole õpetatud, et teadmised EI VÕRDU tegemisega. Kogunevaid teadmisi salvestab meie teadlik meel, tegevusi viib aga ellu alateadlik meel ehk alateadvus ehk meie paradigma.

KUIDAS ON PARADIGMA KUJUNENUD?

Igal inimesel on paradigma. Enamus meist ei ole seda ise loonud, vaid oleme selle pärinud, nö alateadlikult omaks võtnud oma vanematelt. Nemad omakorda enda vanematelt läbi mitmete põlvkondade (mõtle hetk sellele…. ) ja ühiskonnalt. Kõik need mõtted ja ideed, mida korduvalt enda ümber kuulsime ja kuuleme juurdusid /juurduvad meie alateadvuses ja hakkasid kujundama / kujundavad meie reaalsust. Seda, kuidas maailma tajume. Lapsena kuuldu istub meie alateadvuses nii sügaval, et olles ka 20-, 40-, 60-aastased näeme sageli endiselt maailma läbi lapseeas juurdunud paradigma.

Maailm meie ümber on aga pidevas muutumises. Kui tunneme end rahulolematult (meie sissetulekud ei kasva, suhted ei ole rõõmupakkuvad, äri ei õitse), siis on õige aeg oma paradigma luubi alla võtta. Muuta seda nii, et Sinu soovitud eesmärgid saaksid ellu viidud, et Sa saaksid avada oma potentsiaali.

MILLINE ON MINU PARADIGMA?

Vaata oma tulemusi, saad teada. Mõistmaks, milline on Sinu hetke paradigma, võid näiteks kasutada Sandy Gallagheri 10 küsimust iseendale:

1. Millised iseloomulikud jooned, iseloomuomadused oled pärinud emapoolsest suguvõsast?
2. Millised iseloomulikud jooned, iseloomuomadused oled pärinudi isapoolsest suguvõsast?
3. Milline oli Sinu varajane lapsepõlv: kas Sinu pere oli jõukas, kas mõlemad vanemad käisid tööl?
4. Mõtiskle, kuhu oled jõudnud tänaseks – töö, rahaline seis, suhted, tervis, pere, mõtteviis. Kuidas Sa oma elu praegu lühidalt iseloomustaksid?
5. Kui suur on Sinu sissetulek? Milline on olnud suurim aastane sissetulek?
6. Kui palju Sa enda arvates olemasolevate teadmistega suudaksid maksimaalselt teenida, kui annaksid endast parima?
7. Milline on Sinu suurim ja kõige enam elevust tekitanud eesmärk, mis Sa oled saavutanud?
8. Kirjelda oma hommikurutiini.
9. Kas oled tavaliselt hommikul ärgates entusiastlik eesootava päeva üle? Kui mitte, mida Sa selle asemel teeksid?
10. Pane kirja 6 inimest, kellega veedad kõige enam aega? Kas Sa sooviksid, et Sinu lapsed kasvaksid üles ja oleksid nagu need 6 inimest? Kirjelda, miks Sa seda sooviksid või siis mitte.

Vastamine neile ja sarnastele küsimustele aitab Sul mõista oma paradigma olemust ja tuvastada piiravaid mustreid, mis takistavad Sind jõudma oma soovitud tulemusteni. Ja Sul ON VÕIMALIK neid mustreid siis ka muuta. Kunagi pole muutuseks hilja, alati on ÕIGE aeg, kui soovid muutust, soovid paremaid tulemusi, õnnelikumat ja edukamat elu.

Kommentaarid (2)

 1. INGARD RAAGMAA

  Jah lapsepõlvest olen kaasa saanud palju negatiivset mõttemustrist .Kindlasti see tõttu jäi mul valimatta mulle meeldiv elukutse.Nüüd olen nii mõndagi suutnud oma elus muuta, kuid kindlasti on mul minapildis veel palju vaja muuta. Tekkib tihti hirm kui teen midagi, mis mulle meeldib Mida inimesed minust arvavaf?

  1. Kaira Kivi

   See mõte on täiesti inimlik 🙂 Tunne mõte ära, ütle sellele stop! Vali siis mõelda neid mõtteid, mis Sind toetavad. Enesekindlat aastat 2022!

Jaga enda mõtteid

Soovin inspiratsiooni,
liitun uudiskirjaga

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.