Vähem müra, rohkem fookust
Kuidas hoida fookust oma eesmärkidel, kui ümberringi on omajagu müra: telefon heliseb pidevalt, pereliikmed soovivad tähelepanu, lapsed nägelevad omavahel, koer soovib, et temaga rohkem tegeldaks, sotsiaalmeediast jooksevad ülesse uudised, millel lased oma tuju ehk ka siis tegevusi mõjutada? Või on liiga palju müra Su enda mõtetes: tähtajad, soovid, ideed, tegemisvajavad asjad + lisaks kõik eelpoolnimetatu? Sa tunned, et Sa lihtsalt ei jõua! Hakkad kahtlema enda võimekuses, et Sa pole piisavalt hea ja lööd käega – oma unistustele. Langed tagasi oma mugavustsooni.
Kas nii on juhtunud ka Sinu uue aasta eesmärkidega? Kuigi andsid endale eelmise aasta lõpus lubaduse, et Sa teed uuel aastal asju teistmoodi, paremini?….
Kuidas elimineerida enda elust müra või vähemalt viia see miinimumini selleks, et jaguks aega iseenda arengule ja eesmärkidele?
Mõned mõtted, mida olen proovinud ja toimivad.
1. Pane tähele, kuidas Sa endast räägid ehk paranda oma minapilti
Tee endast prioriteet. Võta iga päev enda jaoks aega, lülita välja segajad. Kuulen tihti ütlemist, mul pole selle jaoks aega. On ikka! Kõigil on ööpäevas 24 h, küsimus on, kuidas ja millele Sa seda kasutad. Vaata oma kalendrisse. Millistele tegevusele see kulub ja mida see Sinu kohta räägib?
Kuidas SA ISE ENDAGA või ISEENDAST RÄÄGID? Kas Sa pisendad end ja ütled endale, et ma ei oska ja see pole võimalik või ma oskan, suudan. Et ma võin küll komistada, aga tean, mida soovin, kukkudes tõusen ja liigun selle suunas edasi.
2. Loo enda piire
Kui Sa tead, mida soovid, siis on Sul lihtsam luua Sind kaitsvaid piire. Mida ma silmas pean?
Erinevaid piire, nii
• Vaimseid: vaimsete piiride seadmine tähendab seda, et Sa oled teadlik sellest, et ainult Sina omad kontrolli selle üle, millest mõtled, mida tunned, tahad. Teiste ütlemised, arvamused, tujud – neil ei ole midagi pistmist Sinuga. Nende ütlemistes peegelduvad nende hirmud ja vaated. Kui Sa seda tead, ei suuda Sind mitte midagi endast välja viia. Sa tunned end enesekindlalt. Sinu minapilt on positiivne. Sa oled võimeline olema ka hea liider, mitte ainult järgija.
• Kontrolli impulsse: Sa hoiad oma fookust. Näiteks lähed tegema postitust ärilehele Facebooki, kuid ei jää uudistama infovoogu. Tundideks.
• Füüsilisi: Iga inimene vajab oma ruumi, võimalust olla veidi omaette. Sama on tööd tehes, kui oled tegelemas enda jaoks olulise teemaga, anna sellest teada lähedastele, partneritele. Millal oled, millal mitte kättesaadav. Oska öelda viisakalt “EI” pakkumistele ja võimalustele, mis Sinu arengut ega eesmärke ei toeta.
3. Loo enda maailm, uus kultuurinorm
Meie kultuuriruum on igasugusest infomürast küllastunud. See tekitab ärevust, hirmu tuleviku pärast ning ebakindlust enda ettevõtmiste osas. Ühiskonnas toimuv on kujunenud kümnete aastat jooksul, seda sõrmenipsuga muuta ei saa. Küll on aga võimalik valida, mida või keda kuulad ning luua täpselt selline elu, mis on kooskõlas Sinu väärtushinnangutega. Igaüks meist on inimesena täiuslik, kui võtta maha nö vana programm, mis tuleneb keskkonnast, milles toimetad. Mõtle, kes soovid olla ja kuidas oma tegevusi teha ning hakka lihtsalt tegutsema. Kui mõistad seda, et Sinu tulemused on SINU ENDA KÄTES, on Sul võimalik luua oma ERAKORDNE elu.
Lihtsalt vähenda müra oma elus, usu endasse, hoia positiivset dialoogi iseendaga ning oledki astunud järgmise sammu tasakaalukama iseendani.