Kuidas teha õigeid valikuid?
Elus seisame pidevalt silmitsi erinevate valikutega, kus on vaja teha otsuseid, sh nii igapäevaseid kui elu pikema perioodi jooksul mõjutavaid, nii enda kui pere jaoks. Muretekitavalt paljude jaoks on otsuste tegemine elus üks raskemaid asju. Miks see nii on? Kas see taandub madalale enesehinnangule või erinevatele hirmudele, sh võimalusele eksida ja saada teiste naerualuseks või hoopis kartusele, et äkki pole otsuse tegemiseks piisavalt infot? Ja nii jäädaksegi lisainfo otsingutele, mis viib sageli edasilükkamise ehk otsustamatuseni.
Kuidas julgeda teha kiiremaid otsuseid ja olla kindel, et valik on Sinu jaoks õige?
Pakun Sulle mõned võimalikud ankrud, mis võiksid Sind aidata jõuda õigete valikuteni kiiremini.
- Küsi endalt: “Mida ma elus väärtustan, mis on minu jaoks tõeliselt oluline ning teeb mind õnnelikuks?” Kui oled teadlik oma väärtustest, on lihtsam teha valikuid, mis on kooskõlas Sinu olemusega.
- Kaalu võimalikke tagajärgi. Enne valiku tegemist võta aega, et kaaluda võimalikke tagajärgi. Mõelge erinevatele stsenaariumitele ja hinda, kuidas need Sinu elu mõjutada võivad. See aitab näha, millised valikud võivad olla pikas perspektiivis kõige kasulikumad ja sobivamad.
- Kogu informatsiooni. Informatsiooni kogumine on otsuste tegemisel äärmiselt oluline. Otsi infot, kuula erinevaid vaatenurki ja leia erinevaid allikaid. Ole teadlik ka omaenda eelarvamustest ja püüa need otsuse tegemisel kõrvale jätta.
- Pane otsuse tegemisele tähtaeg. Tähtaeg annab ajaorientiiri, kui palju infot otsida ning aitab vältida edasilükkamist.
Otsustada saad alati ainult olemasoleva info baasil, pole vaja muretseda, kas seda on liiga vähe. Otsusta. Kõige ohtlikum, mis enda jaoks teha saad, on otsuseid aastast aastasse edasi lükata. - Kuula oma intuitsiooni. Kuigi faktidel ja teabel on oluline roll otsuste tegemisel, võib sisetunne anda väärtuslikku teavet. See ei pruugi alati olla loogiline. Õpi usaldama oma sisemist häält ja kuulama oma südant.
- Tee väikseid samme. Kui seista silmitsi suure otsusega, võib see olla hirmutav. Kui lõplikku otsust ei suuda ühe korraga teha, siis pane väikeseid vahe-eesmärke. Näiteks teen praegus selle otsuse ja kuu aja pärast vaatan uuesti antud teemat.
- Jää truuks iseendale. Oluline on jääda truuks iseendale, isegi kui teised soovitavad teistsugust teed. Ära lase teistel inimestel või ühiskonnal dikteerida endale väärtusi ja unistusi. Kuula küll teiste arvamusi, kuid pea alati meeles, et otsus peab olema kooskõlas Sinu enda südame ja eesmärkidega.
- Ära kahetse, vaid õpi! Tehes valikuid võta ka vastutus selle otsuse eest. Kahetseda või kahtlema jääda, kas ikka oli õige otsus, pole vaja. Iga valik õpetab midagi uut ja aitab meil kasvada. Oluline on usaldada oma võimeid ja olla valmis tegema vajadusel muudatusi.
Lihtne harjutus enda tundma õppimiseks:
• Pane kirja enda jaoks 5 olulisemat väärtust. Kui Sa pole kindel, mis need võiks öelda, siis mõtle hetk, kus Sa kõige enam aega veedad või millele raha kulutad, mida teiste juures armastad, millises keskkonnas end hästi tunned jne
• Kirjuta üles vähemalt 3 asja, mida sulle väga meeldib teha, mille suhtes oled kirglik. Need võivad olla tegevused, millega praegu elatist teenid või lihtsalt tegevused, mida tehes tunned end väga hästi, kas siis praegu või lapsepõlves tundsid. Kas nendes tegevustes võiks peituda vastus, mis on see valdkond, kus võiksid tegutseda või oma ettevõte luua?
• Pane kirja oma 5 tugevust, oskust, annet või omadust! Neid kirja pannes mõtle, kuidas saaksid neid kasutada oma äriidee mõtestamisel või uue suuna leidmisel ja Sind käivitava eesmärgi sõnastamisel.