Riskide võtmine

Miks kardavad inimesed võtta riski, isegi siis, kui antud risk on väga väike ja seda võttes annaks see neile midagi, mida nad väga tahavad…. Sõnaraamat ütleb, et riskima tähendab – “Sa oled avatud võimalusele midagi kaotada”. Suurim põhjus, miks riske ei võeta, ongi hirm millestki ilma jääda, ebaõnnestumise kartus ning alanduse vältimine – mida teised arvaksid, kui mul ei õnnestu.

Miks me automaatselt eeldame, et võime ebaõnnestuda? Miks me kõigepealt ei proovi ja vaata, mis juhtub? Isegi siis, kui me tõesti peaksime ebaõnnestuma, saame õppida kogemusest ning liikuda edasi. Mis põhjustab meis seda alaväärsustunnet?

See pärineb meie lapsepõlvest. Kui olid lapsena tegemas oma esimesi samme, ei olnud väga ebatavaline kuulda vanemaid ütlemas:  “Ole ettevaatlik, Sa võid kukkuda!” või „Ära tee seda, Sa võid … .” Ehkki mingi osa sellistest ütlemistest on retooriline, me ei pööra sellele väga tähelepanu, saab paljude jaoks just sealt alguse muster teha asju turvaliselt. Mõtle, kui palju paremini me oleksime valmis elu väljakutseteks ja eduks, kui me oleksime rohkem kuulnud ütlemist: “Väga tubli. Proovi, mine julgelt. Sa võid kukkuda. Kui kukud, tõused püsti…. Harjutades tuleb vilumus. Kukkumine on õppimise tähtis osa. Astu julgelt edasi.“  

Samast põhimõttest võiksime lähtuda ka muude riskide võtmisel elus. Uue oskuse omandamisel on loomulik kogeda mõningaid kahtlusi, kuid õnnestumine on võimalik VAID siis, kui oleme valmis neid samme üldse tegema. Sinu elu suurimad õppetunnid tulevad Sinu ebaõnnestumistest …. Ja ebaõnnestumine ise ei tee kellestki läbikukkujat. Ainult siis oled Sa ebaõnnestunud, kui loobud proovimast. Enamus meie ühiskonnast on aga programmeeritud mängima turvalist mängu.

On olemas ütlemisi, mida vanemad kasutavad nii tihti, et lapsed võtavad need omaks ning kinnistavad selle ka oma alateadvuse varakambrisse – POLE VÕIMALIK, MA EI SAA… Ütlemised, mis teevad uskumatut kahju…
POLE VÕIMALIK on halvanud kogu konstruktiivse arenguga seotu. Selle väljendi ütlemine häälestab negatiivsele sagedusele, mis vallandab mõtetes lõputu loogiliste, mugavate põhjenduste jada, et end õigustada, miks seda, mida soovite, pole võimalik saavutada. Ainus alternatiiv sellele ütlemisele on –  MA SAAN, MA SUUDAN. 
Ma saan ja suudan on IQst palju tähtsam. Ei pea ilmtingimata olema kõige nutikam, et võita, kuid Sa pead TAHTMA seda saavutada. Osad inimesed piiravad oma võimalusi ja keelduvad riske võtmast. Nad ei pane enda võimeid kunagi proovile. Nad ei julge panustada kõige kindlamasse asja maailmas…. Iseendasse.

Kui paned ennast proovile, õpid end rohkem tundma. Kui soovid saavutada elus tõeliselt suuri eesmärke, pead oma eesmärgi poole liikumise loomuliku osana aktsepteerima riskide võtmist ja sellega kaasnevat. Tee otsus muutuda kohe praegu. Otsusta siinsamas, et Sa ei mängi enam turvaliselt … ei mingit „säästame halbadeks päevadeks“- suhtumist. Kui ootad halbu päevi, siis need tavaliselt ka … tulevad.

Sa ei jõua kunagi edasi, kui hoiad ühte jalga pidevalt paigal. Kui loodad kogeda suurt heaolu või saavutada suuri eesmärke, on esimesed sammud kõige suurema riskiga. Pead pöörama selja turvatundele ja turvalisusele. Suure tõenäosusega pead panema end haavatavasse olukorda. Eleanor Roosvelt on öelnud: „Saad tugevamaks, julgemaks ja enesekindlamaks iga kogemusega, mis asetab Sind vastamisi oma hirmuga.“

Tundmatu autor on väljendanud riskide võtmist järgmiste ridadega:
Naerdes riskid paista rumalana. Pisaraid valades sentimentaalsena.
Tundeid väljendades riskid paljastada oma tõelist mina.
Kellegagi liiga palju aega veetes riskeerid seotusega.
Rääkides oma ideedest ja unistustest riskeerid nende kaotamisega.
Armastades riskid sellega, et see võib olla ühepoolne.
Elades riskid surmaga. Lootes riskid meeleheitega.
Proovides riskid kaotusega.

Sa võid vältida kannatusi ja kurbust, võtmata riske, kuid sel juhul võtad endalt võimaluse õppida, tunda, muutuda, kasvada ja armastada. Elada vabana. Tõeline võit on enesekindlus ja kogemus, mida proovimise-kukkumise-püsti tõusmiseprotsessist saame ning tänu millele avanevad uued võimalused kasvada – igas eluvaldkonnas. Edukus pole eesmärgi saavutmine, vaid eesmärgi suunas liikumine. Riskide võtmine on oluline, kui soovid eesmärki saavutada ja eesmärgiks on kasv. Pannes end proovile, annad endale võimaluse.

Kui tunned, et pakuks väärtust ka teistele, siis jaga palun!

Iga päev loeb! Alusta juba täna

Sa oled iseenda õnne ja edu looja!

Sina ütle, mida soovid ja viime selle koos ellu!
Broneeri aeg kalendris 30-min vestluseks (tasuta) ja oled ühe sammu võrra oma eesmärgile lähemal.