Sõber või kriitik?

Kas Sina oled iseenda kõige suurem sõber või vaenlane? Millist sisekõnet Sa iseendaga tavaliselt pead?
Sisekõne on üks salajane hääleke Sinu peas, mis kommenteerib iga Sinu tegemist, kujundab enesehinnangut ja mõjutab Sinu elu üldist suunda: kuidas elu tajud, emotsioone, käitumist, suhteid jne.

Positiivne sisekõne on kui hea sõber, kes toetab, julgustab ja innustab järgmistele edusammudele. Sõber, kes tuletab ka keerulisemates olukordades meelde Sinu varasemaid saavutusi, julgustab liikuma edasi, proovima uusi asju ja tegema elus vajalikke muutusi. Enesekindlalt ja endas kahtlemata.

Negatiivne sisekõne on kriitik meis endis, kes pidevalt kahtleb, on rahulolematu, kritiseerib iseennast. Miks see nii on? Sellepärast, et ta pole suutnud ISEENDA seatud ootustele vastata. Ta on pidevalt kuulnud hurjutamisi, et ta pole piisav, tuleb rohkem teha ja rohkem rabada, olla kiirem vms. Muuda see kriitik endas oma sõbraks, sest Sulle pole vaja seda, et keegi Sinu nõrkusi pidevalt rõhutaks, võimendaks mineviku ebaõnnestumisi ning rõhuks sellele, et äkki Sa polegi – piisavalt hea… Kui lubada negatiivsel sisekõnel endas võimust võtta, võib see viia enesekindluse kadumiseni, hirmude ja enesepiiranguteni ning takistada realiseerimast oma potentsiaali.

Kui soovid elus positiivseid tulemusi, siis kujunda endale positiivne minapilt ja muuda oma sisemine kriitik oma kõige suuremaks sõbraks. Positiivse minapildi arendamine nõuab eneseteadlikkust, eneseanalüüsi – positiivset sisekõnet. Oluline on õppida märkama ja tunnustama ka väikeseid saavutusi, eneseületusi, näha ebaõnnestumisi võimalustena teha järgmine kord asju targemalt ja paremini.

Me oleme kasvanud keskkonnas, kus normist kõrvalekallet oli (ja ehk ka jötkuvalt on) kombeks kritiseerida. Keskkonnas, kus aetakse taga välist perfektsust, otsitakse välist tunnustust, kiputakse naeruvääristama erisusi. Kui soovid seda muuta, siis alusta iseendast. Mul on selleks üks praktiline nipp: pane randme ümber kummipael või juuksekumm. Iga kord kui mõtled iseenda kohta midagi negatiivset, tee sellega nips. Vaata, mitu korda end päeva jooksul nii tehes tabad. Saa iseenda kõige suuremaks sõbraks! Iseendaga rahul olev inimene, ei lase end lihtsalt kõigutada ka sellest, mis tema ümber toimub. Ta on sellest üle. Ja maailmast saab sõbralikum paik.

Kui tunned, et pakuks väärtust ka teistele, siis jaga palun!

Iga päev loeb! Alusta juba täna

Sa oled iseenda õnne ja edu looja!

Sina ütle, mida soovid ja viime selle koos ellu!
Broneeri aeg kalendris 30-min vestluseks (tasuta) ja oled ühe sammu võrra oma eesmärgile lähemal.