Tänulikkus loob võimaluse kasvuks

Minu käest on küsitud, kuidas olla tänulik, kui elus on keerulisemad ajad? Kuidas tänulikkust praktiseerida? Kas piisab, kui kirjutada iga päev ülesse samu asju, mille üle tänulikud olla?  

Alustuseks on see väga hea harjutus, kuid kui Sa pole märganud positiivseid muutusi oma elus, on Sul arvatavasti vaja oma tänulikkuse praktikat tõhustada, et saaksid enesekindlalt ja rõõmsa meelega igale päevale vastu astuda. Tänulikkuse praktiseerimine nõuab järjepidevust – mida rohkem Sa seda teed, seda vilunumaks Sa muutud ja seda lihtsam on püsida positiivses ja tänulikus mõtteviisis. Tänulikkuse igapäevaseks praktiseerimiseks tee iga päev järgmist:

 1. Võta hommikul aega ja pane kirja 10 asja, mille üle oled tänulik praegu
 2. Vaigista oma mõtted ja küsi päevale juhatust – esita küsimus, millele soovid vastust. Püsi tänutundes ja tunneta, kas tunned ära vastuse. See vastus ei pruugi tulla koheselt, vaid päeva jooksul.
 3. Saada armastust kolmele isikule, kes Sind kõige enam ärritavad.

Kogu vaimse häälestamise protsessi võib kokku võtta ühe sõnaga – tänulikkus.

Wallace Wattles

Mõni päev võid end tunda nii muserdatult oma väljakutsete ja probleemide rägastikus, et on raske kirja panna ühtegi teemat, mille üle tänulik olla, rääkimata 10-st. Kui nii tunned, tee midagi, mis Sind sellest halvast tundest välja tõstab. Näiteks mõtle inimesele, kellest hoolid või lemmikloomale või Sinu jaoks hästi olulisele sündmusele, kui tundsid end väga mõnusasti. Lase sellel heal tundel endas kasvada. Olles selles heas tundes Sa leiad 10 asja, mille üle tänulik olla. Alusta Sinu jaoks olulistest väikestest asjadest nagu värske tass aromaatset kohvi, päikeseline hommik, kallistus lapselt või lähedaselt, hea sõna kolleegilt…  Võid lisada oma nimekirja ka asju, millest unistad. Näiteks, et oled tänulik, et saavutasid oma seatud eesmärgi, lahendasid sujuvalt keerulise olukorra.

Tänulikkuse praktiseerimise tõeline jõud ei peitu selles, mille ÜLE Sa tänulik oled, vaid tänulikkuse TUNDES endas.

Oletame, et Sul on elus vaja seista silmitsi oma väljakutsetega, mis hõivavad kogu mõtlemise – rahanappus, äris on raskused, suhe ei toimi nagu peaks, tunned end oma muredega üksi. Sellistes olukordades paneme fookuse probleemile, tahtmatult võimendame probleemi ja sellega seonduvaid hirme. Seda tehes anname energiat. Sellele probleemile! Ja probleem kasvab veelgi! Ole tähelepanelik, millele suunad oma FOOKUSE. Tee teadlik otsus keskenduda vaid sellele, MIDA SOOVID, LAHENDUSTELE.

Tänulikkuse igapäevane harjutus loob muutuse.  See võib juhtuda koheselt, kuid kindlasti leiab positiivne muutus aset järjepideval harjutamisel. Sa treenid läbi harjutamise end märkama positiivset ja seeläbi hakkab ka Sinu elus juhtuma rohkem head.  Sinu tervis, õnn, edukus ja eesmärkide saavutamine – kõik on seotud sellega, kuidas Sa oma elust mõtled ja mida tunned. Tänulikkuse tunne ja positiivsus aitavad Sul elus kasvada tõhusamalt kui misiganes strateegia.

Meie eludes juhtub iga päev igasuguseid asju. Loeb see, kuidas me neile olukordadele reageerime. Kuidas reageerida, on aga igaühe enda VALIK. Meile kõigile on antud elu, et viia ellu oma unistusi, teha suurepäraseid asju. Meil kõigil on oma unikaalsed anded, mida arendada ja neid maailmaga jagada.

Kui juhtub midagi negatiivset, ütle lihtsalt AITÄH! Korrigeeri kurssi, millel liigud, näe uusi võimalusi, uusi vaatenurki. Kõik meie elus on valik. Miks mitte valida olla tänulik ja edukas. Mitte tund end süüdi minevikus tehtud vigade või eksimuste pärast. Tunda end halvasti  ja mõelda „Ma ei ole seda väärt“ või see või too isik käib mulle närvidele. Saada talle mõttes armastust, siiralt. See on oluline, sest süüdistavalt mõtlemine mürgitab Sind ennast. Süütunne on üks kõige hävitavamaid emotsioone, tänulikkus aga üks positiivsemaid ja paranemist toetav. Millele suunad Sina oma tähelepanu? Selle asemel, et end halvasti tunda või kellelegi midagi halvasti öelda, suuna fookus ja kogu oma mõtte-energia sellele, MIDA SOOVID, MIDA ON OLUKORRAST ÕPPIDA, ole tänulik, väljendu hinnanguid andmata. Sa väärid absoluutselt kõike, mida siiralt soovid. Igaüks on väärt kindlustunnet ja paremat elu. Anna endale lubadus, et keskendud positiivsetele mõtetele ja puhastad oma mõtted negatiivsest.

Aastal 2018 avaldas The Greater Good Science Centre dokumendi, mille nimetas Tänulikkuse teadusek loetledes selles ka tänulikkuse praktiseerimise kasutegurid:

 • Suurem õnnetunne ja hea tuju
 • Suurem rahulolu eluga
 • Väiksem tõenäosus kogeda läbipõlemist
 • Parem tervis, väiksem vastuvõtlikkus haigustele
 • Parem uni, energilisus
 • Kannatlikkuse, inimlikkus ja tarkuse kasv
 • Kasvab tööga rahulolu
 • Paranevad sotsiaalsed suhted.

Mille üle oled tänulik Sina?


Kui tunned, et pakuks väärtust ka teistele, siis jaga palun!

Iga päev loeb! Alusta juba täna

Sa oled iseenda õnne ja edu looja!

Sina ütle, mida soovid ja viime selle koos ellu!
Broneeri aeg kalendris 30-min vestluseks (tasuta) ja oled ühe sammu võrra oma eesmärgile lähemal.