Võrdlemise paradoks
Meie kõigi jaoks tundub loomulik end teistega võrrelda. Võrdlemise paradoks. Oleme üles kasvanud pideva võrdlemise keskkonnas. Kuna enamus meist on a KESKMISE SUHTUMISEGA ehk kõik, mis on keskmisest parem on juba väga hea, siis kipume iseend KESKMISEST lähtuvalt ka võrdlema. Teeme seda parameetrite järgi, mida on mugav võrrelda. Näiteks edukuse näitajateks peetavate parameetrite – maja/-d, auto/-d, sissetulekute suurus, puhkuste arv jne. Teeme seda oma sõprade, naabrite ja sugulasega.
Miks me seda teeme? Kas see annab mugava teadmise, et kui on võrreldav, on kõik justkui hästi? Pole vaja VÕRRELDA, sest meid pole loodud üksteisega konkureerima, vaid – LOOMA! Midagi unikaalset ja uut, mis meie silmad särama paneb.
Mida teeb võrdlemise paradoksi kasutamine?
Võrreldes end teistega seame endale vabatahtlikult piirid. Me loome endale kujutluspildi sellest, mis on TEHTAV, mitte sellest, mida oleks VÕIMALIK teha. Keskmine kasv, nii sissetulekutes kui äris müükides üldiselt on 5-10%. Mõtiskle hetk selle üle, kas Sina soovid olla see, kes võimaldab endale 5-10% kasvu, kui inflatsioon rallib 20% peal? Teenib KESKMIST sissetulekut, omab keskmiselt 2 last ja keskmiselt 1-2 puhkust aastas? See kõik on väga hea, kuidas kas see on see, millega Sa rahul oled?
Keskmisega ja konkurentidega võrdlemine kandub isiklikest saavutustest ka ärikultuuri. Sageli on ettevõtete iga järgmise aasta eesmärgid ja eelarved kõigest 5-10% suuremad. See on äärmiselt väike kasv. Midagi, mida on võimalik väga mugavalt saavutada. Need kasvud pole aga inspireerivad eesmärgid.
Mis on Sinu eesmärk? Võrdlemise asemel naabri või äris konkurendiga, loo parem enda elu ja tulemusi, mis Sind inspireerivad. Tee alati endast parim – iseenda jaoks. Sa oled võimeline kasvatama oma äri 5% asemel ka 100%, kui võtad selle endale eesmärgiks. Sea eesmärke, mis Sind ja Su meeskonda käivitavad!
Ütled, et suurem kasv pole võimalik? ON! Kas Sulle on tuttav olukord, kui ülilühikese tähtajaga Sinu produktiivsus müstiliselt kasvab? Sa võta end kokku. Mõtle, kui toimetaksid samasuguse energiaga iga päev, selmet tühja-tähjaga päevi täita?
Selleks, et saaksid “keskmine või enam kasv” ehk võrldemise paradoksist välja, on vaja INIMESI, KELLEGA koos seda teha.
See, kui suur on Sind toetava partneri valik, näitab veenvalt ka Brigham Young Ülikooli poolt läbi viidud uuring. Hinnati tõenäosust selle järgi, mida inimesed endale eesmärke seades ütlesid:
*SEE ON HEA MÕTE – eesmärgini jõudmise tõenäosus 10%
* MA PÜHENDUN JA VIIN EESMÄRGI TÄIDE 25%
* MA VIIN EESMÄRGI TÄIDE … AJAKS 40%
* MUL ON DETAILNE PLAAN EESMÄRGI TÄITMISEKS 50%
* LUBAN PÜHENDUDA JA VIIN EESMÄRGI TÄIDE, andsid selle lubaduse endale ja KELLELEGI TEISELE ka 60%
* MUL ON PLAAN; AGA MA SOOVIN ENDALE PARTNERIT (accountability partner), KES MIND TOETAKS 95%
See näitab, kui oluline on oma eesmörkideni jõudmiseks omada partnerit, kes Sinusse usub ja aitab Sul oma eemärkideni jõuda. Olgu selleks siis mentor, coach või sarnaselt mõtlev toetav isik, keda usaldad.