Võrdlemise paradoks

Võrdlemise paradoks-2
Blogi

Võrdlemise paradoks

Oleme oma harjumuste orjad. Väidame, et oleme võimelised oma harjumusi muutma, kuid tegelikkuses – isegi kui oleme, siis lühikeseks ajaks. Anname endale lubadusi, et katsetame iga päev midiagi uut, näiteks söögikohti, kuid harjumuse jõud on suur, ning üsna varsti oleme oma vanas söögikohas tagasi. Selleks, et oma harjumusi PÄRISELT muuta, on vaja tugevat TAHET ja PÜHENDUMIST.

Meie kõigi jaoks tundub loomulik end teistega võrrelda. Harjumuse jõud. Kuna enamus meist on aga KESKMISE SUHTUMISEGA ehk kõik, mis on keskmisest parem on juba väga hea, siis kipume iseend KESKMISEST lähtuvalt ka võrdlema. Parameetrite järgi, mida on mugav võrrelda ja mis on teada-tuntud jõukuse näitajad – maja, auto, sissetulekud, puhkuste arv jne. Teeme seda oma sõprade, naabrite ja sugulasega.

Miks me seda teeme? Kas see annab meile mugava teadmise, et kui on võrreldav, on kõik justkui hästi? Meil pole vaja VÕRRELDA, meid pole loodud konkureerima, vaid – LOOMA! Midagi unikaalset ja uut, mis nii meie kui meie järgijate silmad särama paneb!

Mida võrdlemine teeb? Võrreldes end teistega seame endale selle tegevusega vabatahtlikult piirid. Me loome endale kujutluspildi vaid sellest, mis on TEHTAV, mitte aga sellest, mida oleks VÕIMALIK teha. Keskmine kasv, nii sissetulekutes kui äris müükides üldiselt on 5-10%. Mõtiskle hetk selle üle, kas Sina soovid olla see, kes võimaldab endale 5-10% kasvu? Teenib KESKMIST sissetulekut, omab keskmiselt 2 last ja keskmiselt 1-2 puhkust aastas? See on kõik väga hea, kuidas kas see on see, millega Sa väga rahul?

Keskmisega ja konkurentidega võrdlemine kandub isiklikest saavutustest ka ärikultuuri. Sageli on ettevõtete iga järgmise aasta eesmärgid ja eelarved kõigest 5-10% suuremad. See on äärmiselt väike kasv, kuid midagi, mida on võimalik väga mugavalt saavutada. Kui juhtkond ka nõuab jõulisemat kasvu, näiteks 30%, siis sageli leitakse kompromiss ikka 20% peal. Need kasvud pole aga inspireerivad eesmärgid, vaid pigem nagu prognoosid. Tundub nagu seataks eesmärke, tegelikult aga piiratakse iseend, petetakse end ütlemisega, et lähme väikeste sammudega. Väikeste sammudega on ka tulemused kasinad.

Mis on Sinu eesmärk? Võrdlemise asemel oma naabriga või äris konkurendiga, loo parem enda elu ja tulemusi, mis inspireerivad. Tee alati endast parim – iseenda jaoks. Unista julgelt ja vii unistused ka ellu. Sa oled unikaalne, Sa oled võimeline kasvatama oma äri 5% asemel ka 100%, kui võtad selle endale eesmärgiks. Ja see eesmärk Sind ning Sinu meeskonda käivitab!

Situatsiooni iroonia on see, et kui suuri eesmärke, näiteks ettevõttele seada, siis vastuseks on tavaliselt vastuseis: see pole võimalik! Meil on juba väga palju teha, kuidas oleks võimalik hüppeliselt tulemusi kasvatada. Samas – SEE ON võimalik!. Kas tuleb tuttav ette olukord, kui ülilühikese tähtajaga on Sinu produktiivsus müstilisel kombel kasvanud? Sa leiad end küsimast – oot, miks ma kohe seda ära ei teinud. Kuhu kõik eelnev aeg kadus? Kui võtad end kokku ja sead endale käivitava eesmärgi, oled kordades produktiivsem ja Sa ei tegele tühja-tähjaga.

Meie paradigmad on aga nii võimsad ja vanad harjumused, et sageli ei piisa sellest, kui soovime muutust teha, isegi pühendume, kuid selleks, et eesmärk saaks ellu viia on tegelikult vaja INIMESI, KELLEGA koos seda teha.

Brigham Young Ülikooli poolt läbi viidud uuringute tulemusel, saavutasid need, kes ütlesid eesmärki seades
*SEE ON HEA MÕTE – eesmärgi 10% tõenäosusega
* MA PÜHENDUN JA VIIN EESMÄRGI TÄIDE – 25% tõenäosusega
* MA VIIN EESMÄRGI TÄIDE … AJAKS – 40%
* MUL ON DETAILNE PLAAN EESMÄRGI TÄITMISEKS – 50%
* LUBAN PÜHENDUDA JA VIIN EESMÄRGI TÄIDE, andsid selle lubaduse endale ja KELLELEGI TEISELE ka – 60%
* MUL ON PLAAN; AGA MA SOOVIN ENDALE PARTNERIT (accountability partner), KES MIND TOETAKS – 95%

See näitab, kui oluline on oma eesmörkideni jõudmiseks omada partnerit, kes Sinusse usub ja aitab Sul oma eemärkideni jõuda. Olgu selleks siis mentor, coach või sarnaselt mõtlev toetav isik, keda usaldad.


Jaga enda mõtteid

Vastus peitub Sinus endas

Soovin inspiratsiooni,
liitun uudiskirjaga

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.