3 peamist põhjust, miks Sa end saboteerid
Saboteerimine tähendab sihilikult tööd nurjama selle tegemata jätmisega v. näilise tegemisega. Iseenda saboteerimisel töötame iseenda vastu ja sellel on mitmeid põhjusi, kuid alati üks ja sama tulemus – segased tunded, rikutud suhted, kokkulepitud asjad jäävad õigeks ajaks tegemata, sh endale antud lubadused ja otsused vastu võtmata. Kõik see tekitab halva enesetunde ja kuna inimene üldjuhul alateadlikult eeldab, et ta ebaõnnestub, siis viib see veelgi suurema saboteerimiseni selleks, et eeldatavat läbikukkumist vältida. Ja see ring muudkui kordub….
Alice Boyes, raamatu The Healthy Mind Toolkit, autori sõnul on enda saboteerimisel 3 olulisemat põhjust: olemasolevad mõttemustrid, haiget saamise hirm suhetes ja kalduvus vältida asjade tegemist, mis on rasked või ebamugavad.
1. Mõtteviis. Me kaldume inimestena klammerduma tuttavate olukordade külge, väldime riskide võtmist ja uusi lähenemisviise. Väärtustame kõrgelt meile tuttavaid olukordi. Eriti, kui oleme stressis. Selle asemele, et usaldada uut vaatenurka, hoiame kinni vanadest, meile tuttavatest olukordadest.
2. Hirm intiimsuse või äraütlemise ees. Arvatavasti on iga armunud inimene seda hirmu ühel või teisel viisil kogenud. Enesesaboteerimine võib väljenduda siin erineval viisil: mõned petavad, teised kisuvad üles riidu, kolmandad muutuvad klammerduvaks jne. Need kõik on alateadlikud hirmu väljendamise viisid. Paljud neist mustritest pärinevad meie lapsepõlvest. Võib olla olid Sinu vanemad tõrjuvad, kriitilised, rahulolematud ei pühendanud Sulle oma aega ja selle tõttu sai Sinust juba varajases eas nö väike täiskasvanu. Alateadvus mäletab neid tundeid, mida kogesid ja täiskasvanuks saades hakkad suhetes looma alateadlikult lapsepõlvele sarnaseid olukordi. Käitud nagu oma vanemad kunagi … Selleks, et seda mustrit muuta, tuleb Sul kõigepealt olukorda teadvustada ja seejärel leida viise selle muutmiseks, et luua ja hoida suhteid, mida soovid – olla õnnelik. Sul tuleb endale meelde tuletada, et Sina oled nüüd täiskasvanu ja Sa oskad enda eest hoolt kanda. Sina vastutad enda suhete eest.
3. Edasilükkamine ja asjade tegemise vältimine. Kolmas enesesaboteerimise viis on probleemidega mitte tegelemine nii kaua, kui nad on kasvanud nii suureks, et Sa oled sunnitud nendega tegelema. Miks Sa nii teed? Kas Sa ei oska jagada suurt ülesannet väiksemateks osadeks, et samm haaval saaks asi tehtud või oled Sa perfektsionist? Sa eeldad, et ebaõnnestud ja väldid teemat. Või kaldud üle mõtlema ja ei suuda teha otsust, kust alustada? Teed kõike muud, kui distsiplineerid end vajalikku tegema: lähed sõpradega välja, loed raamatut, vaatad televiisorit jne. Lühiajaliselt õnnestubki Sul ebamugavustunnet ja ärevust vältida, kuid edasi lükata ei saa lõputult. Mõistlik oleks määrata endale suurte või ebamugavate ülesannete täitmiseks tähtaeg. Nii otsuse tegemiseks, kui erinevatele etappidele. Lubada olla endal mitte-täiuslik. Sul pole võimalik kõike ette näha, asu lihtsalt olemasoleva info hulga põhjal TEGUTSEMA. Läbi kogemuste on võimalik õppida.
Osad meist kardavad … õnnestuda, olla edukad. Kardetakse, et siis on teiste ootused nende suhtes veelgi suuremad ja oht hävida – niisamuti. Soovime saavutada edu ja seda, et positiivsed asjad meiega juhtuksid, kuid tegelikult hoopis valmistume ebaõnnestuma…
Edasilükkamine ja vältimine on VASTUTUSE vältimine. Selline käitumine võimaldab Sul süüdistada väliseid asjaolusid, näiteks aja puudumist, kuigi tegelikult on see näide Sinu kehvast tegevute planeerimisest. NB! Me ei planeeri aega, vaid meie jaoks olulisi tegevusi!
Võta aega, et teadvustada, kus oled hetkel, miks käitud nii nagu käitud, kuhu soovid jõuda ja mida oleks vaja selleks teha. Sa tead vastuseid, mida on vaja teha, tee otsus, astu samm ja pane end proovile. Ainult Sina vastutad oma elu ja tulemuste eest. Arenda endas kasvule suunatud mõtteviisi, mis aitaks Sul üle saada edasilükkamisest vajalike otsuste tegemisel. Väärtusta end, usu endasse ja elu loomulikku kulgu, tee otsuseid, mis Sinu elurõõmu suurendaksid.