5 edu tagavat harjumust
Kas oled teadlik sellest, et umbes 95% Sinu igapäevastest tegevustest on harjumuslikud. Mida see tähendab? Sa teed tegevusi mõtlemata, kuidas neid teha või miks Sa seda neid tegevusi üldse teed. Lihtsalt oled kujundanud või laskunud kujundada endas sellise harjumuse. Ka Sinu tulemused on aasta-aastalt samas mahus ettearvatavad. Miks Sa ei saavutata, vaatamata pingutustele, suuremat läbimurret? Mis on takistuseks? Lühike vastus on Sinu paradigma.
Kõik harjumused on alguse saanud Sinu uskumustest ja harjumuspärasest mõtlemisest. Kõigest sellest, mida iga päev kuuled ja näed ning filtriteta endasse lased. Selleks, et harjumusi muuta, on vaja õppida õigesti mõtlema ehk oma harjumuspärane mõtlemine ümber programmeerida. Tõhusaim viis selleks on kasutada mindset coachi ehk mõtleviisi treeneri / juhendaja abi.
Mis on need 5 harjumust, mida iga inimene kasvuks vajab? Minu jaoks on need top 5 harjumust järgmised:
1. Tahe areneda ja õppida.
Kujunda endas harjumus iga päev kasvõi 30 minuti kaupa end arendada. Niipea, kui arvad, et tead ise kõike ja Sul pole vaja enam õppida, astud sammu tagasi. Mida enam Sa oma teadlikkust avardad, seda paremaks muutub Sinu elu ja seda kompetentsemaks saad oma valdkonnas ning paraneb Sinu minapilt.
2. Teadlikult hetkes olemine ja küsimus MIKS võimalikult tihti esitamine
Mida ma silmas pean? Ikka seda, et tegutseme suurelt autopiloodil. Me isegi EI TEA, miks me mingeid tegevusi teeme nii nagu teeme.Tee enda peal katse. Ühe päeva jooksul ole teadlikult kohal iga tegevuse juures, mida teed. Kui hetke teadvustad, küsi endalt küsimus MIKS ma seda teen? Miks ma seda teen just niimoodi?
3. Lõpetada edasilükkamine ja teha kiiremaid otsuseid
Kui Sul on kalduvus asju üle mõelda ja analüüsida, hakka tegema kiiremaid otsuseid. Alusta lihtsatest otsustest nagu lähen-ei lähe sinna restorani, ostan-ei osta selle riideeseme. Ära hakka otsima poolt ja vastu argumente ega tunne kohustust vabandada, lihtsalt tee otsus, kas Sa tahad seda või mitte. Loobu edasilükkamisest ja arenda endas harjumust teha kiiremaid otsuseid.
4. Enesenalüüsi ja kuulamisoskuse arendamine.
Hoidu hinnangutest. Proovi mõista, miks teine inimene nii käitub, mida ta tunneb. Kui kõik ei lähe nii, nagu Sina soovid, järelikult nii pidigi minema. Selle tulemusel sünnib midagi paremat. Hoidu süüdistamisest. Enne, kui seda teed, vaata peeglisse ja küsi endalt, kas oled omalt poolt teinud kõik, et seda olukorda ei tekiks? Kui tead, et on teemad, mis Sinu puhul toimivad kui bensiin lõkkes ehk plahvatad, siis tunne see olukord eos ära ja väldi tavapäraat reageerimist. Rahune ja mõtle, miks Sa nii käitud. Kas teema on üldse oluline või on see Sinu harjumuspärane käitumine.
5. Ütle sagedamini JAH
Hakka tihedamalt ütlema “jah” neile võimalustele, mis aitavad Sul end avastada ja kasvada! Ütle rohkem JAH ka rasketel vestlustele, mis aitavad Sind keerulistest olukordadest välja ja edasi ehk ära pelga ebamugavaid vestlusi. Olgu need vestlused siis töiste või isiklike suhete tasandil. Isegi siis, kui arvad, et pole nendeks päris valmis. Pole vaja oodata, ega eeldada, et asjad iseenesest korda saavad või liiguvad edasi Sinu soovitud suunas.