5 praktilist nõuannet uute harjumuste kujundamiseks
Miks ei saavuta paljud soovitud muutusi, edu ja läbimurret elus, millest unistatakse? Iga inimese puhul on põhjused, miks unistustest soovitud eesmärkideni ei jõuta, erinevad. Küll aga tooksin oma kogemustele ning tähelepanekutele tuginedes kolm olulist märksõna, milleks on
1) LIIGA PALJU TEGEVUSI KORRAGA! Soov saavutada ja kiiresti paneb inimesi tegema palju asju korraga. Tulemuseks on see, et ajanappuses fookus hajub ning tulemused on kasinad igas ettevõtmises.
2) PIDEV UUDSUSE IHALUS. Ühiskonnas on harjumus pidevate uute teadmiste ja elamuste järele. Tekib justkui ärevus või stress, mis blokeerib loomingulisuse ja õõnestab enesekindlust, kui pidevalt ei tule midagi uut turule. Enamus juhtudel pole üldse vaja aga muuta seda, mis toimib, vaid lisada sellele mõni uuenduslik nüanss. Kasvõi turundustegevustes.
3) PÕHJENDAMATU ENESEKINDLUS. Mõttemall “mina tean kõige paremini” ja “raske töö viib sihile”. Selline hoiak peegeldab üldiselt aegunud teadmisi. Maailm meie ümber muutub tohutu kiirusega. Pidevalt leitakse uusi tõhusamaid tulemusteni jõudmise viise. “Raske töö” ei ole tulemuseni jõudmise garantii. Eesmärgini viib avatus ja analüüsivõime. Niisamuti kui valmisolek vaatenurki muuta. Harjumuslik mõtlemine loob sarnaseid tulemusi. Soovid paremaid tulemusi, on vaja tõsta teadlikkust uutest võimalustest.
Uute harjumuste tekitamine võib tunduda lihtsana. Mõne jaoks see nii kindlasti ka on, kuid tuginedes praktikale, näen päevast-päeva hoopis vastupidist. Harjumuste muutmine, harjumusliku mõtlemise muutmine, mis peegeldub ka tegevustes ning tulemustes, on aeganõudev protsess. Millest alustada, kui soovid mõnes valdkonnas tulemusi parandada? 5 praktilist nõuannet, mis on aidanud mind ja ehk aitavad ka Sind kujundada uusi harjumusi:
Motivatsioon. Küsi endalt, miks ma seda muutust soovin? Mis on see tulemus, milleni soovin jõuda? Millise tunde tulemuse saavutamine mulle annaks. Kas see soov eesmärki saavutada on suurem kui mugavustsoon, milles praegu olen?
Ära mõtle üle! Väikesed muutused toovad kasvu. Ära mõtle üle. Sul ei pea olema paigas kogu plaan, alusta liikumist väikeste sammudega. Muuda väikesi harjumusi, mis doominoefektina hakkavad mõjutama jõudmist suurema eesmärgini. Näiteks soovid alandada kehakaalu, siis muuda alustuseks ühte tulemust mõjutavat komponenti: külmkapiuks jääb hilisõhtu suletuks. Kehalise aktiivsuse tõstmiseks ei pea minema koheselt 4 päeva nädalas trenni ega käima 10 000+ sammu päevas kui seni oled kiire töötempo tõttu piirdunud 2000. Tõsta sammude hulka poolegi võrra. Tekita regulaarsus.
Planeeri päeva ja ühita uus tegevus senise päevakavaga. Uue harjumuse kujundamiseks on oluline teha korrektuur oma päevakavas. Leida kindel aeg päevas, nädalas või kuus, mil tegeleda oma uue harjumusega. Lihtsam on seda teha, kui ankurdada uus harjumus ajaliselt mõne päevakavas oleva sobiva tegevuse külge. Lisa kalendrisse enda jaoks meeldetuletused: inspireeriv eesmärgi saavutamist toetav tsitaat või numbriline eesmärk.
Jälgi arengut ja tähista väikeseid võite! Hakka tegema märkmeid oma päeva kohta. Pane kirja, millistel päevadel oli eesmärki saavutada lihtsam, millistel raskem. Jaga suurem eesmärk väiksemateks tükkideks ja tunne uhkust, kui nendeni jõuad.
Ajutine tagasilöök pole ebaõnnestumine ega katastroof. Hoia silme ees suuremat pilti. Ajutine tagasilöök on vaid osa sellest õppimise protsessist.
Ole kannatlik ja järjepidev! Usalda ennast ja usu endasse! Uue harjumuse kujundamine võtab aega. Kellel vähem, kellel rohkem. Selleks, et teekond kulgeks lihtsamalt, leia endale usaldusisik või mentor. Keegi, kellega mõtete jagamine pakub tuge, kelle tugi ja soovitused inspireerivad.
Edukat sihtide seadmist, püsivuse kasvatamist ja uute harjumuste loomist, vaatenurkade kujundamist oma eesmärkideni jõudmiseks! Tunned, et vajad abi, siis broneeri omale tasuta 30 minutiline konsultatsioon minu online kalendris.