Üks harjumus, mida ON vaja arendada
See on õppimine. Niipea, kui arvad, et tead kõike, kellegi pole Sulle midagi õpetada, astud sammu tagasi. Mida enam Sa oma teadlikkust avardad, seda paremaks muutub Sinu elu. Kui soovid teada, kuidas Sinu arvamisega oma õpetatavuse kohta on, siis hinda end lihtsalt kahes aspektis skaalal 1-10, kus 1 – soov täiesti puudub ja 10 – olen valmis kuulama õpetusi.
1. Kas mul on soov õppida? Kui tulistad puusalt vastuseks hindeks 9 või 10, siis on see tore. Kuid – äkki Sa valetad iseendale? Võta hetk ja mõtle – nüüd kohe -, millest Sa oleksid valmis loobuma, et ära õppida midagi, mis aitaks Su elujärge parandada? Näiteks, kas Sa oled valmis veetma vähem aega Facebookis, televiisorit vaadates, Instagramis surfates või millestki, mille tegemist Sa tavapäraselt naudid, kuid mis oma olemuselt ja mahus, mida Sina sellele aega kulutad, on mõttetu ajaröövel. Kas Sa oled valmis sellest loobuma?
2. Kas ma olen valmis aktsepteerima muutust? Kui Sa soovid muuta asju paremuse suunas, on ilmselgelt vaja teha midagi teistmoodi ehk aktsepteerida muutuse vajalikkust. Täpsemalt, Sul tuleb muuta oma mõtlemist ja harjumusi. See võib olla ebamugav, väljaspool Sinu mugavustsooni. Oled Sa selleks valmis?
Kui mõlemad vastused olid tõesti 9 ja 10, siis Sinu soovid peaksid suhteliselt lühikese ajaperioodi jooksul realiseeruma. Bob Proctori sõnul on tema vastus nendele mõlemale küsimusele alati 10 ja ta elu on juba 50 aastat järjepidevalt muutunud üha õnnelikumaks ja edukamaks. Kui Sinu vastus jääb skaala keskele või madalamasse ossa, siis loo endale inspireeriv kujutluspilt, mida Sa sooviksid saavutada. Pane kirja eesmärk, mis Sind käivitaks nii, et liiguksid selle poole sihikindlalt ületades takistusi, mis teele võivad tulla.
Mõned inimesed arvavad, et enesekindlus tuleb läbi teatud saavutusteni jõudmise. Ei tule. Niisamuti kui see ei olene ka sellest, mida kannad, kuidas räägid või kui suured on Sinu sissetulekud. Enesekindlus tuleb mõistmisega, kogemusega ja õppides. Sa võid jõuda oma eesmärkideni üksinda, kuid kui soovid jõuda nendeni kiiremini, võid vajada mentori või coachi abi.
Miks mõttemustreid muutev coach? Ta näeb Sinus seda, mida Sa ise ei näe. Tal on metoodika, kuidas Sul aidata tuvastada ja muuta Sind piiravaid mõttemustreid, et saaksid jõuda kiiremini oma soovitud eesmärkideni. Ta julgustab Sind täpsustama oma eesmärke ja visiooni, aitab Sul tõsta Sinu efektiivsust, et jõuaksid oma soovitud eesmärgini maksimaalselt kiiresti. Olgu selleks eesmärgiks siis sissetulekute kasv, õnnelikum ja rahulolevam elu või soojemad suhted. Just need on 3 on peamist põhjust, miks minu poole on kõige enam pöördutud. Iga coachingu fookus on juhendatava kasvul.
Coachingu valdkond on kasvutrendis ja levinud on erinevaid arvamusi, mida coachid endast kujutavad ja teevad. 5 enimlevinud müüti coachingust Sandy Gallagheri, Bob Proctori partneri, arvates on:
Müüt 1: Coachid on välja õppinud professionaalid.
Tegelikkus: Coachingu valdkond pole reguleeritud. On olemas sertitfikaate väljastavaid asutusi, kuid turul on ka palju neid, kes nimetavad end coachideks, kuid tegelikult juhendatavat aidata ei suuda. Neil puuduvad teadmised ja metoodika, kuidas julgustada, motiveerida saavutama juhendatavat just seda eesmärki, mida tema ihaleb. Seega enne, kui valida endale coach on mõistliku uurida tema tausta, filosoofiat, tema väärtushinnanguid ja saavutusi hindamaks, kas tal on Sulle midagi õpetada.
Müüt 2: Coaching on ainult neile, kel on probleemid ja kes ise neid lahendada ei oska.
Tegelikkus: Selline suhtumine oli aastaid tagasi, kuid õnneks on ajad muutunud. Tänasel päeval on kõigil tipptegijatel mentorid ja coachid, kes aitavad neil kiiresti muutuvas maailmas üha paremaid tulemusi saavutada. Tippsportastel on treenerid parema soorituse saavutamiseks, kus on märkimisväärne osa ka vaimsel. Seega, misiganes valdkonnas Sa tegutsed, õigest mõtlemisest algab kõik ja siin saabki toeks olla coach.
Müüt 3: Mõttemustrite muutmine ja coaching võtavad liiga palju aega
Tegelikkus: Enda mõtlemisega ja fookuse hoidmisega olulisel on vaja tegelda igapäevaselt ja iseseisvalt. Nagu füüsilise vormigagi. Keskmiselt pühendavad coachid juhendatavale 2-4 kohtumist kuus 20-60 minutit. Kui Sinu coach tegeleb Sinuga enam – Sinu võit!
Müüt 4: Mõttemustreid muutev coach ütleb, mida täpselt teha
Tegelikkus: Seda ütlevad Sulle sõbrad, lähedased ja kolleegid. Coach ei anna Sulle nõu, vaid aitab Sul muuta käitumismustreid ja luua uusi harjumusi, et Sa jõuaksid soovitud tulemuseni. Nad julgustavad Sind seadma suuremaid eesmärke ja avama Sinus peituva potentsiaali, mille olemasolust Sa polnud teadlikki.
Müüt 5: Coaching on kallis
Tegelikkus: Coaching on investeering. Keskmine igakuine coachingu tasu jääb 500 ja 2000 euro piiresse. Kuid on ka juhendajaid, kelle tasu on märkimisväärselt suurem. Investeering endasse on üks riskivabamaid ja tasuvamaid investeeringuid: ICF Global Coaching Client Study andmetel on iga investeeritud euro tasuvus 3,44-kordne.
Kas Sa soovid läbimurret võrreldes praegusega? Soovid enamat? Steve Bow on öelnud: “Looja kingitus meile on, et ta andis meile kordades enam andeid ja võimeid, kui suudame oma eluajal rakendada. Meie kingitus Loojale on arendada neid võimeid oma eluajal niipalju kui suudame.”
Kui Sa soovid minna sinna, kus Sa varem pole käinud, teha tegevusi, mida Sa varem pole teinud, on Sul coachi ilmselt vaja. Kui soovid erakordseid tulemusi, on Sul vaja juhendajat.