Hoiak või toode?
Suurepärane hoiak on väärt enam kui suurepärane toode. Oled nõus või mitte? Minu arvates on see nii. Mina olen valmis maksma rohkem positiivse ja sõbraliku teeninduskogemuse eest kui minema söögikohta, kus toit võib olla suurepärane, aga võõrustaja hoiak on üleolev või puudub teenindus üldse. Naasen rõõmuga söögikohta, kus mind kui inimest pannakse end hästi tundma: tuntakse huvi, pakutakse lisa, üllatatakse kaasasolevat lemmikloomagi veekausi või väikese snäkiga, toit serveeritakse koos peakoka tervitusega või pikka ooteaega kompenseeritakse küsimata tasuta jookidega.
Kui tihti oled Sina eelistanud ühte ettevõtet teisele lihtsalt sellepärast, et inimesed, kes teenust pakuvad on inimlikult hoolivad ja sõbralikud? Sul poleks võib-olla otseselt seda toodet vajagi, kui tellid siiski, sest iga müügivestlus selle inimesega on sõbralik, mitte tormakas ja pealiskaudne. Või lähed turule ja mingil põhjusel valid kõigi sarnase hinnaga maasikamüüjate seast välja just selle ühe, kes avali naeratusega rõõmsalt Sind näib ootavadki. Tema hoiakust õhkab sõbralikkust. Ostad üks kord, saad meeldiva kogemuse, ja suundud sama leti juurde ka järgmine kord.
Inimesed tahavad end hästi tunda, nad ei vaheta üldiselt teenusepakkujaid ega tööandjat enne, kui tunnevad, et neist ei hoolita. Mis arvad, kui palju oleks võimalik tõsta müüke või panna inimesed oma teenustest hästi rääkima, kui selle asemel, et teha kalleid reklaamkampaaniad võtaksid ettevõtted oma olemasolevate klientidega personaalselt ühendust? Tänapäeva kiires elutempos on inimlikul kontaktivõtul omaette väärtus, ka rahaline.
Mõelge hetkeks, millal võttis Sinuga viimati ühendust Su panga nn kontaktisik või mobiilioperaator või hambaarst või perearstki? Mitte selleks, et teavitada, et sajas kribukirjas olev punkt teenustelepingus muutub järgmisest kuust, reeglina tõuseb hind, kui pakutakse Sulle pikas perspektiivis otstarbekamaid lahendusi. Mõelda sellele, mida mina teenuseostjana vajaksin. Dale Carnegie oma raamatus “Kuidas võita sõpru ja mõjutada inimesi” on selle kohta toonud hea paralleeli. “Kalastama minnes ei mõtle ma sellele, mida mina soovin, vaid mida kalad soovivad. Ma ei pane konksu otsa maasikaid ja vahukoort, vaid ussikese”. Samu põhimõtteid teenuste-toodete pakkumisel silmas pidada oleks igati mõistlik.
Inimesed, kes kombineerib suurepärase hoiaku ja suurepärase toote – on võitmatud! Kuidas saavutada positiivne hoiak ja seda hoida?
1. Tarbi vähem meediat, ka sotsiaalmeediat. Jälgi vaid seda, mis Sinu jaoks on oluline.
2. Hoia eemale neist, kelle lemmikvastus on “pole võimalik”, “seda ei saa teha”.
3. Hoia eemale elus kibestunud inimestest. Sa võid püüda neid aidata, kuid Sa ei pea nendega pidevalt aega veetma.
4. Oma selgelt eesmärki, mida soovid teha ja kuidas, selgita teistele, mida Sa neilt ootad!
5. Suhtu negatiivsetesse uudistesse ja juttu kui prügisse.
6. Keskendu lahendustele ja ole rõõmus. Teine inimene ei tee enne seda, mida Sina soovid, kui ta pole õnnelik.
7. Tõsta oma teadlikkust nii iseendast, sellest kuidas müügiprotsessi läbi viia kui maailma toimimisest.
Sinu hoiak ja oskus teisi positiivselt mõjutada ei puuduta üksnes Sinu müügitulemusi vaid iga valdkonda elus: suhteid, pereelu, tervist, jõukust, vedamist.