3 nõuannet enesekindluse kasvatamiseks
Enesekindlus tuleneb mitmest erinevast tegurist, mis varieeruvad iga inimese individuaalsetest omadustest, kogemustest ja keskkonnast. Enesehinnang ehk inimese enda hinnang enda väärtusele, võimekusele ja saavutustele mõjutab oluliselt enesekindlust.
Kuidas enesekindlust samm-sammult kasvatada?
- Unusta varasemad kogemused! Eelnevad kogemused mängivad olulist rolli enesekindluse kujunemisel. Positiivsed kogemused ja eduelamused võivad tugevdada enesekindlust, negatiivsed kogemused või läbikukkumised võivad seda kahjustada. Minu soovitus on, unusta minevik, oled sellest õppinud, liigu edasi. Kõike, mida vajad oma eesmärgi elluviimiseks, oled võimeline juurde õppima või leidma inimesed, kes seda oskavad.
- Paranda enesehinnangut. Ära oota välist tunnustust! Inimese enesekindlus võib suureneda, kui teda toetatakse ja tunnustatakse. Positiivne tagasiside, kiitus ja julgustus teistelt inimestelt võivad aidata tugevdada enesekindlust ja eneseusku, kuid välise tunnustuse otsimine ei peaks olema eesmärk omaette. Kasvata oma enesekindlust end uutes olukordades proovile panekuga. Kui oled hetkel keskkonnas, kas siis eraelus või töiselt, kus Sind, Sinu olemust, eripära ja tugevusi ei hinnata, vaheta keskkonda. Parem tee seda ise, kui ootama jääda koondamisteadet. See võib olla keeruline, aga usu endasse! Tea, et muutus viib Sind edasi. Oluline on ISEENNAST tunnustada ja olla enda kõige suurem sõber.
- Lõpeta võrdlemine! Oleme kasvanud ühiskonnas, kus võrdlemine on justkui edukuse määramise aluseks. Kõik taandub keskmistele näitajatele. Kui Sa pole jõudnud äratundmisele, mida elult ootad või millist elu soovid endale luua, siis võib juhtuda, et kipud elama teiste elu (jälgid Facebooki, Instagrami, Linkedini) ning Sulle tundub, et kõik teised on edukamad. Unusta teistega võrdlemine! Keskendu sellele, mida Sina soovid luua ning lihtsalt asu tegutsema ja vii see ellu. Pole vaja jälgida, mida teised teevad! Sina lood seda, mis on Sinu jaoks oluline.Enesekindluse aluseks on tervislik enesehinnang. Enesekindlus ei kasva üleöö, vaid järjepidevuse tulemusel. See on protsess, milles on väga oluline astuda välja oma mugavustsoonist, võtta vastu väljakutseid, õppida uusi oskusi, haarata võimalustest, seista silmitsi oma hirmudega. Natukene ebamugavust viib edasi. Pea meeles, et iga edukas kogemus mõnes Sinu jaoks uues valdkonnas tugevdab enesekindlust ja teeb võimalikuks veelgi suuremate eesmärkideni jõudmise.