Kas reageerid või vastad?

Mul on jäänud meelde üks Bobi õppetundidest, kust ta rääkis sellest, kuidas õpetas lastele nende kahe tegusõna erinevust. Bobi sõnul õpivad lapsed kiiresti. Vanematega on keerulisem, sest ümber programmeerimine, eeldusel, et tahe muutuseks on olemas, võtab enam aega. Soovides tasakaalukamaid lapsi, tuleb meil vanematena aru saada nende kahe tegusõna olemusest ja olla eeskujuks. Arendada oskusi, mida soovime näha lastes, ka iseendas.

Lühidalt. Bob vestles lastega vabas vormis, küsides küsimusi ja saades vastuseid.

Dialoog väikese poisiga nägi välja nii:
-Kas Sa tegeled koolis mõne spordialaga? On Sul koolis mingeid pahandusi ka ette tulnud?
-Ikka! Sattusin eelmisel nädalal jamasse.
-Miks?
-Ütlesin coachile, et ta on rumal.
-No sellise väljaütlemisega satub kiiresti pahandustesse. Mis spordialaga tegeled?
-Korvpalli mängin. Ja treener tegi rumalaid vahetusi. Seda ma talle ütlesin ka ja siis võeti mind mängust välja ja pidin veel ekstra töid tegema.
-Hmm. Vaatame korra seda olukorda. Sa ei saa arvatavasti coachile midagi õpetada. Ja arvatavasti pole Sinu coach ka maailma parim coach, sest muidu oleks ta mõne NBA meeskonna treener, aga – ta teeb endast parima lähtuvalt oma teadmistest ja kogemusest. Ta ei tee neid vigu või rumalaid otsuseid arvatavasti meelega. Ja kui ta neid teebki, siis ära lase end neil häirida. Kui Sa seda teed, reageerid emotsionaalselt, siis lubad Sa sellel olukorral END KONTROLLIDA. Kui Sa näiteks oleksid coachi otsuse üle mõttes nalja visanud, et no mida otsus ja säilitanud rahu, poleks Sa pahandustesse sattunud + oleksid saanud mängu jätkata. Kas mõistad erinevust?
-JAH!

Ja üks näide ka vestlusest hakkaja 13-aastase tüdruku Ashley´ga.
-Mina sattusin ka eelmisel nädalal pahandusse. Ma lõin ühte poissi.
-Miks Sa teda lõid?
-Ta ütles mulle rumalusi.
-Ja Sa lõid teda ning said riielda.
-JAH!
-Sa ju tead, et poisid teevad rumalaid asju. Nad ei saa suureks nii kiiresti kui tüdrukud. Mõni poiss ei saagi suureks, teeb rumalusi ka täiskasvanueas. Sa reageerisid tema õrritamisele ja sattusid pahandustesse. Oleksid võinud talle lihtsalt rahulikult VASTATA, et ta pole väga taibukas, kui nii räägib. Ja üleüldse – Sa ei luba tal endaga niimoodi rääkida. Kas mõistad erinevust kahe käitumise vahel? Kui Sa VASTAD, saad Sa tugevamaks. Kui Sa aga reageerid, muutud nõrgemaks, sest iga reageerimisega kujundad endas harjumust niimoodi käituda.

Kui midagi juhtub, siis kas:
1) LASEME SEL OLUKORRAL END KONTROLLIDA või
2) KONTROLLIME olukorda ehk iseennast
.

Elus juhtub ALATI  midagi. Keegi ütleb midagi, keegi teeb midagi, elus tuleb ette tõeliselt keerulisi olukordi, mis panevad meie kannatuse proovile. On aga meie võimuses otsustada, kuidas käitume. Parim viis on jääda rahulikuks, astuda samm tagasi, panna olukord nö pausile ja öelda endale – hmm, mida on mul siit olukorrast õppida? Kui reageerida kõigele, mis juhtub, muutud nõrgemaks. Kui soovime kasvada, saada tugevamaks, tuleb harjutada VASTAMIST. Iga päev ja igas olukorras.

Jälgi, millised on need olukorrad, kus kipud kaotama kontrolli. Millised on need ebamugavad või hirmu tekitavad olukorrad, kus ärritud. Su reageerimise põhjus peitub alateadvuses, mis tähendab, et olukord KONTROLLIB Sind. Vastates rahulikult KONTROLLID Sina olukorda, mitte Sinu emotsioonid või alateadvuse hirmud (madal enesehinnang, hirm jääda rumalasse olukorda, hirm saada naeruvääristatud jne). Selle tulemusel on Sul võimalik jõuda KIIREMINI OMA SOOVITUD EESMÄRKIDENI.

Kuidas õppida VASTAMA? Alusta näiteks neist 3-st asjast:

1. Saa emotsionaalselt üheks oma eesmärgiga. Kui Su eesmärk on nii suur ja Sa soovid sinna jõuda kiiresti, peaksid Sa olema võimeline säilitama TASAKAALU igas olukorras.

2. Mõtiskle, miks Sa nii reageerid? Mis on selle põhjuseks? Teadvusta olukorda ja oled järgmine kord targem.

3. Tee neid asju, mis on hirmutavad, kuid Sa tead, et Sul on vaja neid teha, et oma suure eesmärgini  jõuda! Astu oma hirmudele vastu, astu välja oma mugavustsoonist, et eesmärkideni kiiremini jõuda.

Iga kord, kui koged endas ärevuse või hirmu tunnet, teadvusta seda hetke – pane olukord justkui pausile, loe kümneni enne, kui reageerid. Kas üldse on vaja reageerida? Kasuta seda võtet teadlikult olukordades, kus tunned, et emotsioon kipub Sind enda alla matta. Vahel ei piisa kümneni lugemisest, on vaja võtta öö või päevi, et rahulikult VASTATA….. KONTROLLIDES oma emotsiooni, KONTROLLID Sa olukorda ja jõuad oma suurte eesmärkideni kiiremini!

Kui tunned, et pakuks väärtust ka teistele, siis jaga palun!

Iga päev loeb! Alusta juba täna

Sa oled iseenda õnne ja edu looja!

Sina ütle, mida soovid ja viime selle koos ellu!
Broneeri aeg kalendris 30-min vestluseks (tasuta) ja oled ühe sammu võrra oma eesmärgile lähemal.