Kes ma olen?
“Kes Sa oled?” Küsimus, millele on justkui lihtne vastata. Klassikaline vastus kõlab “Minu nimi on.., olen pärit …, olen …. aastane” või siis defineeritakse end oma ametinimetuse kaudu. Sama küsimuse esitas mulle Bob Proctor, minu juhendaja, meie esimesel kohtumisel. Vastasin minagi klassikalisel viisil. Ta kordas sama küsimust uuesti ja lisas: “Sa pole oma nimi või amet või roll, mille kaudu end defineerida. Sul on intellekt, Sa ELAD füüsilises kehas. Sa oled VAIMNE olend. Sinu vaimne DNA on täiuslik. See on Sinu põhiolemus. See ei vaja täiustamist. Sa oled unikaalne. Teist Sinusarnast pole maailmas olemas. Pea seda meeles.”
TÜHI TASS VÕI TÄIS TASS
Saadame lapsed kooli, et nad saaksid juurde teadmisi. Me arvame, et nad ei oska eriti midagi. Tegelikult on lapsed teadmistest tulvil, vaja on vaid lasta neil annetel ja personaalsusel lihtsalt särada. Luua igaühe eripära arvestav arengut toetav keskkond. Nii arvas ka Maria Montessori eelmise sajandi alguses, kui töötas välja oma õpetamismetoodika, mis ka tänasel päeval on maailmas üks hinnatumaid.
Sa oled täiuslik. Sa suudad ellu viia kõike, mida suudad endale ette kujutada, mida väga tahad ja sellele ka pühendud. Sul tuleb lihtsalt teadlikult iseendaga tegeleda, kui soovid muutuda. Tõsta teadlikkust ja luua kasvuks sobiv keskkond. Nagu teed seda taimegagi: leiad talle sobiva kasvukeskkonna.
TUNDED NÄITAVAD, KAS OLEME ÕIGEL TEEL
Meie tunded on meie sisemuses toimuva peegelduse. Kui tunneme end halvasti, siis on vaja selgusele jõuda, mis on selle põhjustanud. Mõni minevikukogemus, meie enesehinnang, viibid vales keskkonnas? Teiste ütlemised ei tohiks mõjutada seda, kuidas Sina tunned. Milline on Sinu minapilt? Kas Sa tead, kes Sa oled? Või pigem on see arvamus tekkinud läbi teiste korduvate ütluste (vanematelt, töökaaslastelt, ülemustelt, alluvatelt)?
MILLISED VÄÄRTUSED ON SINU JAOKS OLULISED?
Kas Sa oled enda jaoks selgeks mõelnud ja kirja pannud, mis on Sinu kui inimese põhiväärtused? Mida hindad endas ja teistes inimestes, mis on need märksõnad, mis peaksid läbivalt iseloomustama Sinu tegemisi või Sinu töökohta, meeskonda? Kas selleks on ausus, austus, otsekohesus, lojaalsus, avatud meel, osavõtlikkus, heatahtlikkus, mängulisus või midagi muud?
Miks on oluline sõnastada enda põhiväärtused? Sinu väärtused on Sinu tugisammas. Väärtused on Sinu sisemised tõekspidamised, mis näitavad, mida tähtsaks pead. Kui tead, KES SA OLED, on lihtsam leida seda, mida õnnelikuks eluks vajad: Sa tunned ära ja oskad valida miljonite erinevate võimaluse seast ENDA OMA: töökoha, töökaaslased, partneri jne. Tõstes teadlikkust endast, julged hakata tegema edasilükkamise asemel otsuseid. Sul pole vaja teiste heakskiitu ja tunnustust, sest Sa tead, kes Sa oled. Ja mida vilunumaks otsustajaks saad, seda suurem on tõenäosus, et saad hakkama iga olukorraga, mis Sinu teele oma eesmärke ellu viies võib sattuda.
SA OLED UNIKAALNE
Teadmised ja teadlikkus pluss kogemus võrdub enesekindlus. Ja seda vajab meist igaüks, et olla enda elu looja, mitte väliste faktorite mängukann. Lõpeta enda võrdlemine teistega. Ära soovi olla “parem kui keskmine”. Sellist asja kui keskmine tegelikult polegi…. Kui lasta hinnata 1000.-l inimesel, kuidas nad oma toimetulekut elus hindaksid, vastavad tavaliselt 97%, et keskmisest paremaks….. Kui vaadata igasugu keskmist numbrilisi näitajaid (töötasu vms), siis kas see ikka on nii… Mõtle hetk selle peale. Unusta ära enda teistega võrdlemine. Sa oled unikaalne ja teistega võrreldamatu. Loo elu, äri ja defineeri end sellena, kes Sa tegelikult oled või soovid olla. Igal hetkel on võimalik Sul teha otsus muutuseks, kui praegused tulemused Sind ei rahulda, korrigeerida enda minapilti.