Kui kaua võtab aega?


Kui kaua võtab aega harjumuste muutmine? Kas 6-kuuline mõttemustrite muutmise coachingu-progarmm on selleks piisav aeg või oleks parem koheselt vaadata koostööd aasta- või aastate perspektiivis? – Need on ühed sagedamini esitatud küsimused mulle, kui räägin inimesega, kes on juba endale teadvustanud, et vanamoodi mõeldes ja tegutsedes soovitud muutusi ei tule.

Kui kaua võtab aega harjumuste muutmine ühest vastust ei ole: 2009. aastal tehtud uuringu tulemused, mis avaldati ajakirjas European Journal of Social Psychology väidavad, et uue harjumuse loomiseks kulub keskmiselt 66 päeva. Samas, kui 2010. aastal läbi viidud uurimus (avaldatud ajakirjas Health Psychology) pakub sellekskuni 254 päeva. Olen kuulnud erinevaid eksperte viitavat 21 päevale ja ka 3-kuule, niisamuti kui aastatele. Ühest vastusst sellele ei ole. Enda kogemusele tuginedes võin väita, et kõik sõltub inimese enda motiveeritusest teemaga tegelda.

IGA MUUTUS saab alguse inimesest endast. Ja iga muutus tegelikult ongi mõne juurdunud harjumuse muutmine, olgu selleks suitsetamise või hilisõhtuste näksimiste-veinitamiste maha jätmine, normaalne töörutiini loomine või mõne uue oskuse omandamine. Selleks, et muutus saaks toimuma hakata, on vaja jõuda endas selgusele, MIKS Sa seda muutust soovid? Miks Sa seda harjumust (sh mõtlemise harjumust) soovid muuta? Mida täpsemalt Sa sellele vastata oskad, seda suurem on tõenäosus, et jõuad kiiremini soovitud muutuseni.

Ja absoluutselt IGA TULEMUSE alguspunkt on edasiviiv idee ehk õige mõtlemine. Õige mõtlemise harjumust luua tähendab seda, et Sa süsteemselt tuvastad ja asendad nö oma aja ära elanud ja Sinu arengut pidurdavad kinnistunud mõtted konkreetse, muutmist vajava teema osas Sinu arengut ja kasvu toetavatega.

Millest alustada mõttemustrite muutmist soovides paremaid tulemusi?

  1. Jälgi alustuseks ühe päeva jooksul, MILLEST SA MÕTLED? Ole teadlikult selles hetkes, tunneta, kas mõte, mida veeretad viib Sind edasi või hoiab tagasi? Kust selline mõtlemine on alguse saanud?
  2. Arenda endas kasvule suunatud mõtteviisi ehk vaata väljakutseid kui kasvuvõimalusi ning ebaõnnestumist kui õppimiskogemust, mis sillutab tee edule.
  3. Ümbritse end inimestega, kes Sinu püüdlusi hindavad! Nii on Sul lihtsam jääda motiveerituks ning keskenduda oma eesmärkidele. Otsi sõpru, mentoreid ning eeskujusid, kes omaksid kasvumõtteviisi ning kes võiksid sulle pakkuda tuge ja julgustust.
  4. Ole enda suhtes lahke! Ole enda kõige suurem sõber. Kohtle iseennast keerulisemates olukordades nii nagu kohtleksid oma väikest sugulast või parimat sõpra!

Kui tunned, et pakuks väärtust ka teistele, siis jaga palun!

Iga päev loeb! Alusta juba täna

Sa oled iseenda õnne ja edu looja!

Sina ütle, mida soovid ja viime selle koos ellu!
Broneeri aeg kalendris 30-min vestluseks (tasuta) ja oled ühe sammu võrra oma eesmärgile lähemal.