Kuidas kohaneda muutustega?
Maailm meie ümber on pidevas muutmises. Tegutsemismudelid ja mõttemallid, mis toimisid 5, 3, 2 või isegi aasta tagasi, on tänaseks päevaks muutunud. Ja muutuvad tempokalt edasi. Vaja on pidevalt kohaneda muutuvate olukordadega. Ja on täiesti normaalne, et ka tavapäraselt enesekindlad inimesed tunnevad end aeg-ajalt muutuste keskel ebakindlana.
Jagaksin täna lihtsalt mõnda soovitust, mis mind on aidanud ebakindluse hetkedel teha edasiminekuks otsuseid.
1) Ainus viis elus edasi jõudmiseks ja iseendaga rahuolu kasvatamiseks on endale teadvustada, MIS ON SEE, MIS MIND ÕNNELIKUKS TEEB? Võta selleks, et enda soovides paremini selgust saada, aega ja ka paber ning pliiats ning pane kirja kõik see, mis on Sinu jaoks oluline?
2) Soovides muutust, jaga probleem väiksemateks tükkideks: mis on hetkel kõige olulisem ära teha, et tekiks võimalus arenguks ja muutuseks.
3) Ole avatud uutele vaatenurkadele ja kogemustele. Senised teadmised ja tegutsemisviis on toonud Sind tänasesse. Analüüsi, mis on toiminud väga hästi, mis vajaks uusi vaatenurki. Tõsta oma teadlikkust: otsi infot, osale erinevates töötubades või koolitustel.
4) Teadvusta, et kõike ei saa kontrollida. Ainus asi, mida Sa saad kontrollida, on Sinu enda reaktsioon erinevatele olukordadele. Jää rahulikuks ka keerulistes olukordades, sest ainult nii on võimalik leida parimad lahendused edasiminekuks.
5) Tee koostööd ja küsi julgelt abi. Suhtle inimestega, kelle maailmavaade ühtib Sinu omaga. Läbi arutelude võivad selgineda enda tegevuste perspektiivid.
Milline saab olema tulevikühiskond, seda on väga keeruline ennustada. Suuresti sõltub see iga inimese enda väärtustest ja ühiskonnas akspteeritud käitumisnormidest. Erinevate ekspertide hinnangul seisavad nii Eestil ja Euroopal tervikuna ees lähima paarikümne aasta jooksul mitmed sotsiaalsed muutused:
* elanikkonna vananemine esitab väljakutsed tööturule ja sotsiaalvaldkonnale
* muutuvad töö tegemine ja ootused tulevasele töötajale
* nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil kasvab ebavõrdsus
* kliima soojeneneb
* looduskeskkond saastub ja loodusvarad kahanenevad
* tehnoloogia ja infohulga kiire kasv
* kusagile ei ole kadunud ka julgeolekuohud.
Kindel nende muutuste keskel on vaid üks, selleks et kohaneda, on vaja pidevalt muuta oma vaatenurki ja hoiakuid. Kõike pole võimalik kontrollida, aga endasse uskudes ja enesekindlalt tegutsedes, on võimalik alati leida olukordadele lahendusi. Tuleta endale meelde, mis on see, mida elult ootad ja tahad? Kui tegutsed valdkonnas, mis paneb Sinu silma särama iga päev ja Sa ei tee seda vaid raha pärast, on tugev vundament loodud, et muutuvatest olukordadest alati püstipäi ja rahulolevana väljuda.