Ole enda vastu aus
Seame endale eesmärke, igas valdkonnas ja igal ajal. Kui paljude eesmärkide täitmise või elluviimiseni aga päriselt jõuame? Eesmärkide seadmine ja oma harjumuste ning käitumise vastavusse viimine nende saavutamiseks on kaks täiesti erinevat asja.
Meil on kahte tüüpi uskumusi: ratsionaalse mõistuse tasandil, mis tugineb loogikale ehk meie kogemusele ja faktipõhisele infole ning sügavamal tasandil ehk alateadvuses. Alateadvus kontrollib enamuse meie harjumuslikke tegevusi. Enamus meie igapäevaseid tegevusi on harjumuslikud, seega – alateadvus kontrollib ka meie tulemusi. Kui oled varem korduvalt eesmärke seadnud, kuid pole suutnud neid saavutada, võib põhjus peituda selles, et Sa pole olnud mingil tasandil enda vastu aus.
MIS ON KÕIGE HULLEM VALE, MIDA ENDALE RÄÄGID?
Selle teada saamiseks, on vaja otsa vaadata kõigile iseendale räägitavatele valedele. Me elame pidevas eituses. Eitame seda, kes me oleme, mida me teeme ja isegi seda, mida me mõtleme. Elamine sellises vaimses ja füüsilises seisundis loob ka vastavaid tulemusi. Tulemusi, mida me – EI SOOVI.
Heida hetkeks pilk oma uskumustele kasutades selleks järgmisi väiteid.
1. Sa ütled endale pidevalt, et teed kõvasti tööd, kuid tegelikult ….
Sa räägid endale ja teistele, kui kiire ja hõivatud Sa oled, sest teed kõvasti tööd. Kas see tegelikult on ikka nii? Võta mingiks perioodiks vaatluse alla oma päeva- või nädalategemised. Mida avastad? Kas surfad sotsiaalmeedias, Youtubis rohkem kui arvasid? Kas teed korraga mitut asja, kuigi keskendudes vaid ühele oleksid kordades tõhusam? Kas oled telefonis pidevalt kättesaadav, kuigi ei peaks või vastupidi väidad, et oled alati kättesaadav, kuigi … harva oled. Tagasi helistamiseks pole loomulikult aega, sest oled nii hõivatud…
2. Ütled endale, et Sa teeksid seda, kui …. Sul oleks enam aega….
Räägid sellest, et soovid luua oma ettevõtet, teha rohkem sporti, süüa tervislikumalt, mitmekordistada oma sissetulekuid. Sa teed seda siis, kui…. Sul oleks rohkem aega. Kas Sa soovid seda tegelikult üldse teha? Võib-olla meeldib Sulle idee eesmärgist rohkem, kui ärategemine, sest – Sa pole valmis tegema ohverdusi, mida antud eesmärgi elluviimine tegelikult nõuab (investeerima aega, vahendeid, tegema tegevusi, mis reaalselt aitavad Sind sellele eesmärgile lähemale)?
3. Tood põhjenduseks erinevaid asjaolusid, miks tegevusi pole ära teinud…
Sul on eesmärk, mida oled ammu soovinud realiseerida: töökohavahetus, oma kodu ost, pere loomine vms. Sa oled sellele mõelnud, kuid pole teinud ühtegi sammu selle mõtte elluviimise suunas…. Kui see on nii, siis kas sellepärast, et Sa kardad? Sa kardad nii jubedalt ebaõnnestuda, et leiad erinevaid põhjusi ja veenad end, et “pean koguma kõigepealt raha,” “pean koguma lisainfot”, “pean harjutama rohkem” selleks, et… teha konkreetne samm (küsida pangast või sõpradelt laenu, sponsoritelt vahendeid, võtma ühendust Sulle sümpaatse inimesega jms, kuna arvad, et…).
4. Ütled endale pidevalt ”nüüd, sel aastal või sel kuul, ma viin selle ellu”
Kui kaua on Sul olnud eesmärk, mida soovid ellu viia? Sa tegelikult tead, mida pead tegema, kuid Sa pole astunud samme oma eesmärgi elluviimise suunas. Küsi endalt, miks see nii on? Kas Sa kardad ebaõnnestuda? Võib olla kardad hoopis EDUKUST?… Kas see eesmärk on üldse midagi, mida Sa ISE TÕELISELT tahad või hoopis midagi, mida Sa arvad, et SA PEAKSID TEGEMA? Võib-olla on Sul üks või mõlemad järgmistest uskumustest: kui ma tegelen sellega, mis mulle meeldib, ei teeni ma piisavalt või vastupidi – töötada kellegi heaks on stabiilsem, kui iseendale tööandjaks olemine?
5. Veenad end, et Su elu saab olema võrratu, kui ….
Sa ostad kodu või kirjutad raamatu või leiad hingesugulase või saad miljonäriks või kui ettevõtte kasum kasvab 100%. Llõpeta lause ise oma KUI-ga. Vahe-eesmärgina on see selline soov sobiv, kuid vaid üks konkreetne eesmärk pole kunagi piisav. Väike rahulolematuse tunne on edasiviiv jõud, et saaksid inimesena või meeskonnakaaslasena läbi loomise kasvada.
ENESEANALÜÜSI HARJUTUS
Me arvame, et tunneme end piisavalt hästi, aga tegelikult ei tunne. Võta aega, paber ja pliiats ning
• Pane kirja Sinu jaoks 5 olulisemat väärtust. Kui Sa pole selles kindel, siis mõtle hetk, kus Sa kõige enam aega veedad või millele raha kulutad? Arvatavasti on need Sinu jaoks olulised teemad, milles leiad väärtuse.
• 3 asja, mida Sullle VÄGA meeldib teha, mille suhtes oled KIRGLIK. Need võivad olla tegevused, millega praegu elatist teenid või lihtsalt tegevused, mida tehes tunned end väga hästi. Saaksid justkui uue hingamise! Kas nendes tegevustes võiks peituda vastus, mis on Sinu kutsumus, valdkond, kus oma ettevõte luua?
• Pane kirja oma 5 tugevust, oskust, annet või omadust! Neid kirja pannes mõtle, kuidas saaksid neid andeid kasutada oma eesmärgi ellu viimiseks või Sind käivitava eesmärgi sõnastamisel.
Suure tõenäosusega koged selle harjutuse käigus erinevaid taipamisi. Ole enda vastu lihtsalt aus. Teadvusta, mis on Sinu jaoks oluline, et SINU iga järgmine eesmärk saaks ka ellu viidud!